10 KLUCZOWYCH UMIEJĘTNOŚCI LIDERSKICH, KTÓRE WARTO ROZWIJAĆ

10 kluczowych umiejętności liderskich, które warto rozwijać
Baza Wiedzy / Zarządzanie zespołem

10 KLUCZOWYCH UMIEJĘTNOŚCI LIDERSKICH, KTÓRE WARTO ROZWIJAĆ

Czujesz, że jesteś urodzonym przywódcą? Praca w firmie na stanowisku managerskim może okazać się doskonałym sposobem na sprawdzenie w praktyce Twoich kompetencji. Oto 10 umiejętności liderskich, na których rozwijaniu warto się skupić, aby osiągać lepsze, wymierne rezultaty i prowadzić zgrany zespół!

1. Kompetencje. Nie poprzestawaj na tym, co już wiesz. Z pewnością jest wiele obszarów, które możesz rozwijać, po to aby nabywać nowe zdolności, które będą przydatne nie tylko w aktualnej pracy, ale być może również w ewentualnych późniejszych wyzwaniach. Powinieneś nadążać za trendami i dzięki swojej wiedzy być autorytetem dla swoich podwładnych. Korzystaj ze szkoleń dla liderów, mentoringu biznesowego, executive coachingu, ucz się języków, orientuj się w branży – to zaprocentuje!

2. Delegowanie zadań i i odpowiedzialności. Nie musisz być „człowiekiem od wszystkiego”. Twoim zadaniem jest zarządzanie zasobami ludzkimi, więc powierzaj zadania niewymagające Twoich osobistych kompetencji innym pracownikom. Nie tylko odciążysz siebie w ten sposób, pozostawiając sobie miejsce na inne wyzwania, ale też umiejętnie pokierujesz pracą przy ważnych projektach. Deleguj nie tylko zadania, ale i odpowiedzialność za ich wykonanie po odpowiednim przeszkoleniu pracowników. Warto wiedzieć o tym, że delegowanie odpowiedzialności pozytywnie wpływa na motywację w zespole.

3. Podejmowanie decyzji. W dużych korporacjach często zachodzi konieczność szybkiego rozwiązania problemu poprzez wybranie jednej lub drugiej strategii. Jeśli jesteś odpowiedzialny za efekt – bądź gotowy na przyjęcie konsekwencji działania. Dobry lider potrafi ocenić, kiedy warto zaryzykować, a kiedy lepiej być przezornym. Zachęcaj też zespół do podejmowania decyzji i brania odpowiedzialności za zadania, które im delegujesz lub powierzasz, zależnie od stopnia doświadczenia konkretnych osób w zespole.

4. Odporność na stres. Praca w korporacji to często codzienne „gaszenie pożarów”, działanie pod wpływem presji czasu lub poczucia obowiązku. Umiejętność zarządzania w sytuacjach stresowych to jedna z umiejętności liderskich, które często są oceniane jako pierwsze już podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Ważne, abyś w kryzysowych momentach nie panikował, lecz umiał od razu opracowywać plan działania – może do nich należeć porzucenie mniej istotnych obowiązków na rzecz priorytetowych, szybkie przeorganizowanie pracy całego działu czy podjęcie kluczowych decyzji.

5. Zdolność adaptacji. Twoje kompetencje są oczywiście ważne, gdy podejmujesz się pracy na stanowisku managera. Jednak to, jak szybko zaadaptujesz się do nowej rzeczywistości, pozwoli Ci jeszcze lepiej je wykorzystać. Podczas codziennych zajęć każdego dnia będziesz stawał przed wyzwaniami wymagającymi dostosowania się do innych sytuacji.

6. Umiejętność komunikacji. Każdy z Twoich pracowników będzie miał nieco inną osobowość. Należy umieć dostosować swój głos i język podczas przekazywania informacji w taki sposób, aby było jasne jakie zadania stoją przed zespołem, ale jednocześnie dbając o to, aby forma komunikatu nie przytłaczała. Szczególnie osoby bardziej wrażliwe mogą czuć się niekomfortowo z niestosownie przekazanym komunikatem. Czasem trzeba mówić nieco wolniej i głośniej, czasem zażartować, a innym razem wypowiedzieć się tonem nieznoszącym sprzeciwu. W kompetencjach liderskich istotne jest, aby jak najszybciej i jak najlepiej poznać swój zespół, co pozwoli wypracować odpowiednią formę przekazu dla każdego z jego członków. Możesz poznać swój styl zrządzania, jak również lepiej poznać swój zespół poprzez wykonanie profesjonalnej analizy behawioralnej Extended DISC i przeprowadzenie warsztatów dla zespołu lub konsultacji z certyfikowanym konsultantem Extended DISC.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O NARZĘDZIU EXTENDED DISC:

7. Motywowanie. Poznaj swoich podwładnych, aby dowiedzieć się, co jest dla nich najbardziej motywujące i wykorzystuj tę wiedzę w odpowiednich momentach i we właściwy sposób. Również analiza behawioralna Extended DISC dla członków Twojego zespołu, może Ci pomóc poznać motywatory każdej z osób w Twoim teamie.

8. Dobra organizacja. Bez niej trudno mówić o realizacji projektu. Przydziel zadania, ustal zasady i kontroluj postępy. Staraj się jednak unikać mikromanagementu.

9. Obdarzanie pracowników zaufaniem. To jedna z kluczowych kompetencji miękkich. Wśród umiejętności liderskich bywa ona niezbędna, ponieważ z niej wywodzi się między innymi skuteczne delegowanie zadań. Skłania to również do kreatywności! Ponadto zwiększa bezpieczeństwo psychologiczne w zespole.

10. Konsekwencja. Nie możesz być chwiejny i stale zmieniać zdania. Pracownicy muszą wiedzieć, że mogą na Tobie polegać i że razem tworzycie zgrany zespół!

Dlaczego warto szkolić swoje umiejętności liderskie?

Rozwój zawodowy to przede wszystkim dążenie do bycia jeszcze lepszym. Nie wszystkie z tych kompetencji musisz mieć na starcie w nowej pracy. Wiele z nich nabędziesz dopiero z czasem. Warto jednak o nich wiedzieć i stale pracować nad ich doskonaleniem. Zwróć się do specjalistów z branży szkoleniowej – oni najlepiej będą wiedzieli, jak sprawdzić Twoje umiejętności liderskie, i nad czym musisz popracować, aby być jeszcze lepszym szefem!


Kto dla Was pisze?
  • Artykuł został przygotowany przez zespół Warda & Partners.
  • Zespół Warda & Partners składa się z praktyków biznesu – konsultantów i trenerów z dużym doświadczeniem w zarządzaniu zespołami, sprzedażą i marketingiem. Nasi eksperci prowadzą szkolenia biznesowe, executive coaching, mentoring biznesowy oraz procesy doradcze.