images_240__F__93490170__3Y0AHhC62s5ZQuowLgLrJthSgGUb2fav
Baza Wiedzy / Matematyka biznesowo-handlowa / Optymalizacja procesów biznesowych / Rentowna sprzedaż i negocjacje / Strategia, sprzedaż i marketing

JAK ORGANIZOWAĆ PROMOCJE CENOWE?

Autor: Joanna Turczyk

Jak organizować promocje cenowe? 

Dlaczego promocje cenowe powinny być elementem Twojej strategii sprzedaży?  Według raportu KPMG* 80% Polaków celowo zwleka z decyzją zakupową do czasu promocji lub wyprzedaży. 62% z nich celuje w obniżki posezonowe, a podczas promocyjnych zakupów najchętniej wybierają kosmetyki, odzież oraz sprzęt AGD i RTV.

 
  • Cel akcji promocyjnej oraz wybór asortymentu promocyjnego – jak je ustalić?

Wybór asortymentu promocyjnego oraz czas prowadzenia akcji nie może być przypadkowy, ponieważ działamy na rynku globalnym, gdzie zapotrzebowanie na określone towary podlega sezonowości. Ponadto klient swobodnie podejmuje decyzje, porównując ceny produktów.
 
Przed decyzją warto określić cel akcji, która może wspierać sprzedaż poprzez np.:
  •  wyprzedaż sezonową (odzież),
  • zainteresowanie nowym sklepem albo asortymentem, a tym samym pozyskanie nowego klienta,
  • zainteresowanie ofertą okolicznościową (dzień dziecka, walentynki) lub udział w dużych akcjach wspierających wyprzedaże (czarny piątek),
  • zwiększanie tzw. koszyka zakupowego, czyli wielkości zakupów (produkty spożywcze, akcesoria domowe).Określenie celu determinuje asortyment oraz czas promocji. Jeśli mamy sklep z odzieżą, będziemy promować asortyment sezonowy przed zakończeniem danej pory roku lub po, kiedy odbiorcy mają już raczej uzupełnioną garderobę, ale chętnie skuszą się na okazje cenowe. To samo dotyczy np. świąt Bożego Narodzenia, kiedy jest czas prezentów i możemy zaproponować produkty odpowiednie na tę okazję z odpowiednim wyprzedzeniem.
Promocja cenowa ma na celu zaistnienie na liście wyboru odbiorcy, który w danym czasie dokonuje decyzji zakupowej. Najprościej można powiedzieć, że do akcji wybieramy produkty, których marża pozwala na obniżkę ceny, są atrakcyjne z punktu widzenia klienta oraz mają wyższą cenę, a więc obniżka będzie zauważona i atrakcyjna. Nikogo raczej nie przyciągnie promocja „-50%” jeśli wygraną będzie 1 złotówka.
 
 
Ustalony cel akcji pozwala również właściwie monitorować efekty i na tej podstawie podejmować decyzje na przyszłość. Jeśli chcemy wyprzedać sezonową ofertę i zrobić miejsce na kolejną kolekcję, będziemy oceniać ilość sprzedaży, a nie np. nowych klientów. W tym przypadku, aby minimalizować ewentualne straty, można podzielić akcję na etapy lub uzależnić rabat od ilości kupionych produktów. W ten sposób możemy stopniowo pogłębiać rabaty na pozostający asortyment.
 
Warto też odpowiednio zaplanować ustawienie produktów w sklepie lub asortymentu w e-commerce:  propozycje z promocją można przykładowo ustawić między tymi z podstawową ceną, aby zachęcać do ich kupowania. Inną opcją jest zaaranżowanie stylizacji złożonych z promowanych i regularnych produktów.
 
  • Jak komunikować promocje cenowe?

Bez właściwej komunikacji nie ma dobrej promocji. Kupujący poprzedzają zakupy szukając informacji o okazjach głównie w sieci. Wg. badania prawie 60% zakupów zostało poprzedzonych wizytą na stronie internetowej sprzedawcy, a 41% osób sprawdziło ceny w porównywarkach. Zadbanie o odpowiednią – a więc widoczną oraz atrakcyjną – komunikację to konieczność dla powodzenia całej akcji. Najlepiej działa ona w Internecie (strona internetowa, media społecznościowe, ostatnio również coraz częściej współpraca z liderami opinii), ale również możemy wykorzystać do tego celu media drukowane czy telewizję. Wszystko zależy od budżetu, zasięgu jaki chcemy uzyskać, skali promocji oraz jej czasu trwania.
 
I tak dla osiedlowego salonu fryzjerskiego, dobrym medium może być lokalna gazetka, ulotki czy marketing bezpośredni (email), jeśli posiadamy bazę klientów. Media i ulotki drukowane przydatne są zwłaszcza przy stałych promocjach np. „w każdy czwartek kupujesz 3 w cenie 2”, natomiast media cyfrowe pomagają szybciej  dotrzeć do określonego odbiorcy, przez co komunikat może być efektywniejszy. Są też tańsze niż np. publiczna telewizja. Przykład komunikacji  „kup 3 zapłać za 2” ilustruje poniższa grafika:
 
 
W każdym przypadku grafika i treść powinny być atrakcyjne, czytelne i prawdziwe. Umieszczanie zbyt wielu lub niepełnych informacji będzie nieskuteczne. Informujemy co, jak, gdzie i kiedy będzie w cenowej ofercie. Wybieramy jeden szczególnie atrakcyjny produkt oraz koncentrujemy uwagę na najważniejszym, czyli rabacie – wyrażonym procentowo lub kwotowo, zależy co jest atrakcyjniejsze.
 
Warto również łączyć siły z innymi sprzedawcami i organizować wspólne akcje, uzyskując w sumie większy zasięg oraz szansę na dotarcie do zainteresowanych.

Tematyczne akcje promocyjne (wiosenne porządki, upalne lato itp.) mogą być również sposobem na podtrzymywanie stałego zainteresowania sklepem i ofertą. Jest to metoda działania wielu sieci spożywczych czy restauracji, które przyzwyczaiły już odbiorów do tego, że zawsze jest „coś w promocji”. Jest to przemyślana strategia zmierzająca do tego, że zachęcony odwiedzinami gość kupi dodatkowo produkty w regularnych cenach, a samo miejsce będzie preferowane do stałych zakupów. Czas danej akcji jest dość krótki, aby się nie znudziła, a termin zawsze dopasowany do potrzeb odbiorców, przez co skuteczny.
Przykładem szczególnej akcji tematycznej jest tzw. Real Time Marketing, czyli wywołanej pojedynczym wydarzeniem często dalekim w temacie, ale za to popularnym. Np. w przypadku KFC oraz piwa Lech odwoływano się do poczynań piłkarzy na mistrzostwach hasłami „Strzel sobie posiłek mistrzów, 5 kawałków kurczaka tylko dziś za 9 zł”, czy „Leszek Chmielewski wie, czym świętować zdobycie złota”. Tak wyrażona promocja trafia w emocje odbiorców i dzięki temu jest zauważona. Jest to również element komunikacji z klientami. Ważne, aby treść pasowała do stylu i wizerunku marki. Marki aktywne w tym obszarze to Ikea, Carlsberg, Żywiec, Pizza Hut, Łowicz, Krakus i wiele innych.
 
Oczywiście informacja o promocji w miejscu sprzedaży, bez względu na to czy to jest sklep fizyczny czy internetowy, jest równie ważna jak sama promocja. Odwiedzający powinien nie tylko łatwo znaleźć to, po co przyszedł, ale komfortowo dokonać zakupów. Dla sprzedawcy jest to również okazja do dodatkowej interakcji w celu zwiększenia sprzedaży, zaprezentowania nowego asortymentu, pozyskania informacji o kliencie (do bazy danych). Cena jest głównym motywatorem do okazyjnego zakupu (76%), jednak 51% badanych wskazało również na obsługę klienta. Poza wygodą zakupu oraz doradztwem, ważnym elementem obsługi klienta jest obsługa reklamacji, w tym zwrotów zakupionych produktów. Trzeba pamiętać, że poza nielicznymi wyjątkami konsument ma takie same prawo zwrotu towaru zakupionego w promocji, jak w regularnych cenach.
 
  • Promocje bez obniżki cenowej – czy to dobry pomysł?

Obniżanie ceny nie jest jedyną  formą promocji sprzedaży, choć niewątpliwie bardzo skuteczną. Innymi popularnymi narzędziami zwiększającymi konkurencyjność oferty i wspierającymi sprzedaż są:
  • usługi i produkty dodatkowe np. bezpłatna dostawa (sklep internetowy), pakowanie na prezent czy bezpłatny produkt,
  • wydłużona gwarancja lub prawo zwrotu,
  • degustacje lub bezpłatny okres testowania produktu,
  • konkursy i loterie wśród nabywców promocyjnego asortymentu,
  • zbieranie punktów za zakupy, wymienianych na rabaty lub prezenty.
 
Tego typu zabiegi często są stosowane przez marki premium, które szczególnie dbają o wizerunek marki i chcą raczej dawać więcej, a nie taniej. Działania te wspierają reputację sprzedawców, są elementem gratyfikacji stałych klientów, a więc zwiększają szansę, że ci powrócą.
 
 
* Żródło: Raport „Zakupy Polaków na wyprzedażach” – KPMG, grudzień 2018
 
  • Masz pytania, potrzebujesz planu działań?
  • Zapraszamy do kontaktu