JAK STWORZYĆ DOBRĄ MARKĘ?
9 grudnia, 2021 2022-03-09 12:49JAK STWORZYĆ DOBRĄ MARKĘ?
JAK STWORZYĆ DOBRĄ MARKĘ?
Autor: Joanna Turczyk
W dzisiejszym świecie, w którym za sprawą internetu przepływ informacji odbywa się w czasie rzeczywistym, a dzięki e-commerce dostęp do produktów i usług jest nieograniczony, potrzebujemy innego podejścia do procesu tworzenia marki. Takiego, które będzie budowało sukces firmy poprzez wybory jej użytkowników. Gdyż marka to podstawa sukcesu przedsiębiorstwa.
W dzisiejszym świecie, w którym za sprawą internetu przepływ informacji odbywa się w czasie rzeczywistym, dzięki e-commerce dostęp do produktów i usług jest w zasadzie nieograniczony, a konkurencja jest ogromna, potrzebujemy innego podejścia do definicji marki. Takiego, które będzie budowało sukces firmy poprzez wybory jej użytkowników. Gdyż marka to podstawa sukcesu firmy. Jak ją zatem stworzyć?
Jednak w dzisiejszym świecie, gdzie przepływ informacji odbywa się w czasie rzeczywistym (poprzez internet), dostęp do produktów i usług jest powszechny (dzięki e-commerce), a konkurencja jest globalna i ogromna, potrzebujemy innego podejścia, które będzie budowało sukces firmy poprzez wybór konsumentów.
Marka jak przepis na sukces
Proponuję podejście do marki jako do aktywów firmy, które są świadomie budowane i wzmacniają jej pozycję na rynku, ponieważ wpływają na przychód i rozwój. Aby to było możliwe trzeba podejść do zagadnienia marki strategicznie i założyć, że marka to wszystko, co firma oferuje w kontaktach z klientem. A więc znak czy nazwa, wizerunek czy oferta wraz z ceną oraz korzyściami dla klienta, usługi posprzedażowe, komunikacja, reklama, widoczność w sklepie, pracownicy – jednym słowem wszystko. Przemyślane i spójne oraz konsekwentnie stosowane. Tak rozumiana marka, będzie obietnicą złożoną klientowi, którą firma dostarcza, aby być wiarygodną i zdobywać nie tylko portfele klientów, ale również serca.
Baza, czyli nazwa i znak
Jak zatem stworzyć markę, która będzie wspierać biznes? Oczywiście zaczynamy od strategii, czyli określonej oferty skierowanej do konkretnego konsumenta. Jest to podstawa, która wyznacza kolejne etapy od wyboru nazwy po sprzedaż i komunikację.
Każdy produkt, czy usługa powinny mieć nazwę, którą możemy również zamknąć w logotypie, czyli znaku zawierającym nazwę bądź jej skrót.
– czy nazwa jest zrozumiała i łatwa do wymówienia przez konsumenta, na wszystkich rynkach, na których będzie oferowana. Jeśli kierujesz ją na rynek zagraniczny, sprawdź co oznacza w lokalnym języku;
Wiarygodna marka, czyli zaufanie i konsekwencja w działaniu
Nazwa to podstawa, jej rozwinięciem może być misja marki zamknięta w krótkim sloganie, który zawiera obietnicę i wyróżnik na tle konkurencji. Mercedes obiecuje „The best or nothing” dając do zrozumienia, że wybiera najlepsze dostępne rozwiązania z zakresie technologii, wzornictwa oraz bezpieczeństwa nie idąc na kompromisy. Dotyczy to produktów oraz całej strategii firmy, która zapewnia produkcję niezawodnych i pięknych samochodów. Powtarza to w reklamach oraz innych działaniach dotyczących bezpieczeństwa jak Driving Academy. To kolejny ważny etap budowy marki – stały rozwój obszarów, które są krytyczne dla biznesu.
Obietnica – jak jej dotrzymać?
Nazwa oraz slogan powinny być wiarygodne. Jeśli obiecujemy naturalne produkty, dbamy o jakościowe surowce, dostawców oraz takie rodzaje dystrybucji, które nie obniżają wartości oferty. Produkt to również opakowanie, które również powinno być w tym przypadku ekologiczne. Przykładem może być „Marwit – to naturalne” , która z sukcesem rozwija swoją ofertę mając na uwadze jakość oraz wpływ produktów na nasze zdrowie. Poza działaniami komercyjnymi, angażuje się również w edukację żywieniową dzieci i młodzieży, co jest spójne z koncepcją marki. W kolejnych krokach można np. zrezygnować z papierowych paragonów i innych elementów sprzedaży i dystrybucji wpływających negatywnie na środowisko oraz postarać się o certyfikaty jakości uznanych ośrodków badawczych.
Doświadczenie najłatwiej porównać do wspomnienia, jakie towarzyszy marce. Tworząc pozytywne emocje związane z wyborem marki, zyskujemy satysfakcję klienta oraz wyraźnie odróżnimy się od konkurencji. Najistotniejszym elementem w tym obszarze jest wiarygodność marki oraz doskonała znajomość konsumenta. Marka „Maty Węchowe” oferując nowy produkt dla psów, zadbała nie tylko o treści edukacyjne na swoim blogu, obecność w mediach docierających do właścicieli czworonogów, ale również dołącza bezpłatnie smakołyki i spersonalizowaną kartkę z życzeniami dla pupila. Jest to znacznie więcej niż dostarczają inni producenci, czy dystrybutorzy produktów dla zwierząt. Prosta nazwa i logo mówiące wprost o ofercie, widoczność w internecie oraz wyróżniające się podejście do klienta, jest zapowiedzią sukcesu.
Pracownicy najlepszymi ambasadorami marki
Jeśli mamy właściwą nazwę, reputację oraz oferujemy klientowi szereg pozytywnych doświadczeń spójnych z marką (w tym obsługę klienta i komunikację), ważnym elementem powodzenia będzie kultura organizacyjna, czyli ludzie i ich przekonanie na temat tego co produkują czy sprzedają. Pracownicy firmy, którzy są przekonani do swojej marki, są jej najlepszymi ambasadorami. Budują tym samym sukces firmy.
** KPMG, „Jak budować pozytywne doświadczenia klientów. Analiza wiodących praktyk zarządzania doświadczeniami klientów na rynku polskim”, Maj 2017r. Więcej: www.kpmg.pl
*** Interbrand Releases 2018, Best Global Brands Report, Październik 2018r. Więcej o badaniu na www.interbrand.com
Artykuł powstał na zamówienie Gazety Małych i Średnich Przedsiębiorstw i został opublikowany w wydaniu nr 2 ( 178) /2019