images_dress-code
Baza Wiedzy / Rozwój osobisty / Wizerunek i marka osobista w biznesie

JAK ŚWIADOMIE BUDOWAĆ SWÓJ WIZERUNEK PRZEZ DRESS CODE? – WSKAZÓWKI DLA KOBIET

Autor: Agnieszka Martyna-Ross

Świadome budowanie wizerunku profesjonalisty to przede wszystkim wiedza, mądrze wykorzystywana do osiągnięcia konkretnych celów zawodowych, ale też wzmocnienia naszej pozycji i budowania kariery na przestrzeni lat. Oto kilka wskazówek ekspertki od wizerunku Agnieszki Martyny-Ross, na które warto zwrócić uwagę, świadomie zarządzając własną garderobą.


Mimo upływu lat – podczas których uczestniczyłam w licznych spotkaniach z kobietami z różnych branż i na różnych stanowiskach – nadal słyszę, że kobiety, zwłaszcza w relacjach biznesowych z mężczyznami, narzekają na lekceważący stosunek względem nich oraz na to, że nie są słuchane, ale oglądane i oceniane. W dzisiejszym świecie biznesu kobiety są świetnie wykształcone, cały czas rozwijają kompetencje, a nadal w wielu przypadkach walczą o właściwą uwagę.


Dlatego tak ważne jest budowanie własnego wizerunku w oparciu o kompetencje i profesjonalizm, przy jednoczesnym tonowaniu kobiecości, a co za tym idzie seksualności. Świadome budowanie wizerunku profesjonalisty to przede wszystkim wiedza, mądrze wykorzystywana do osiągnięcia konkretnych celów zawodowych, ale też wzmocnienia naszej pozycji i budowania kariery na przestrzeni lat. Co nas wzmacnia, a co osłabia – oto kilka wskazówek, na które warto zwrócić uwagę, świadomie zarządzając własną garderobą.

Ryzykowne wzory i ozdobniki

Kwiatki, kotki, motylki czy inne dziewczęce motywy to wzory, które dość często wybierają Polki. Takie stylizacje mają w sobie mnóstwo uroku, ale w relacjach biznesowych w odbiorze naszego rozmówcy na pewno będą osłabiać nasz wizerunek. Żadna kobieta, profesjonalistka, nie chce być traktowana jak dziewczynka, a stosując ozdobniki, taki właśnie sygnał będziemy wysyłały. Jeżeli kochamy wzory, wybierajmy te geometryczne: paski, rąby, koła lub kwadraty, one w swojej graficznej formie na pewno będą wyglądały profesjonalnie, a jednocześnie wizerunkowo będą nas wzmacniały.


Biała koszula

Dla większości z nas biała koszula to podstawa garderoby, z której budujemy nasze codzienne stylizacje. Pamiętajmy jednak, że jeżeli jesteśmy w sytuacji, w której ubiegamy się o nowe stanowisko, a dodatkowo jest to początek naszej drogi zawodowej i nasze CV nie jest jeszcze bogate w doświadczenia, warto wiedzieć, jak podświadomie możemy być odbierane. Biała koszula plus czarne lub granatowe spodnie czy spódnica nawiązują do lat szkolnych, głównie egzaminów. Dlatego podświadomie w takiej stylizacji stawiamy siebie w pozycji osoby egzaminowanej, a nie w relacji partnerskiej.

Moja rada: jeżeli wybieramy białą koszulę, to zawsze z marynarką. W przypadku młodszego pokolenia dodajemy sobie autorytetu i powagi. Tak wykreowany wizerunek na pewno pomoże nam w nowo budowanych relacjach.


Sukienki z białym kołnierzykiem

Ten typ sukienki jest bardzo popularny i lubiany, tak ubrane kobiety spotykam praktycznie we wszystkich branżach. Fakt, jest to niezwykle bezpieczne i klasyczne połączenie, ale niestety niesie ze sobą takie same skojarzenia jak w obydwu wyżej wymienionych przypadkach. Dziewczęcość plus biały szkolny kołnierzyk na pewno nie będą nas wizerunkowo wzmacniać, wręcz przeciwnie. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy nasza pozycja jest ugruntowana i zajmujemy zarządzające stanowisko, wówczas możemy pozwolić sobie na znacznie więcej i świadomie zmiękczając nasz wizerunek, zastosować taki właśnie trik.


Psychologia kolorów

Kolor czarny był i będzie kolorem autorytetu. Nie bez powodu jest to kolor wybierany przez instytucje o najwyższym zaufaniu publicznym, takie jak Kler czy Sąd Najwyższy. Kolor czarny daje nam poczucie bezpieczeństwa i mocy. Niestety, w niektórych relacjach może również wytwarzać dystans, o czym zawsze należy pamiętać.

Kolor czerwony to kolor pasji i namiętności, ale też przysłowiowa płachta na byka. To kolor konfrontacji i walki, co możemy zauważyć u większości polityków: na przykład czerwony krawat podczas starć i debat politycznych. Kolor czerwony to również bardzo wyraźne zaznaczenie naszej pozycji i władzy. Dlatego jest tak chętnie i mądrze wykorzystywany przez kobiety na stanowiskach zarządzających i w polityce. Kolor czerwony wzmacnia wizerunkowo, ale istnieje też pewien haczyk – jeżeli w danym momencie czujemy się osłabione, unikajmy tego koloru. Intensywność i konfrontacyjny charakter tej barwy na pewno przyciągną uwagę wszystkich napotkanych osób, co zawsze należy wziąć pod uwagę. Wówczas warto zadać sobie pytanie: czy jestem na to gotowa?


Kolor szary to przede wszystkim kolor, o którym mówimy w kontekście ,,szarej eminencji”. To kolor, którego właściciel trochę stoi z boku, pewny swoich umiejętności i kompetencji. To kolor, który idealnie sprawdzi się na każdą okazję i w każdych warunkach. To kolor, w którym każda kobieta, niezależnie od wieku, będzie wyglądała niezwykle atrakcyjne.


Pudrowy róż i cielisty to kolory, których w relacjach biznesowych, a zwłaszcza podczas ważnych negocjacji, należy unikać. Wiele badań dowodzi, iż dzieci najchętniej przytulają się do mam, które ubrane są w takie właśnie barwy. O ile w przypadku relacji osobistych jest to bardzo skuteczny zabieg, o tyle w relacjach biznesowych powinnyśmy wziąć pod uwagę, jakie mogą być tego konsekwencje. Kolor biały to kolor czystości i niewinności, co w niektórych kłopotliwych sytuacjach bardzo może nam pomóc.

Paznokcie czyli diabeł tkwi w szczegółach

,,Diabeł tkwi w szczegółach” – to określenie potwierdza się zawsze i wszędzie. W mojej pracy z kobietami interesuje mnie męski punkt widzenia, czyli na co zwracają uwagę panowie w relacjach z kobietami. Niewątpliwie na czołowym miejscu są nasze dłonie i zadbane paznokcie. Panowie jednak negatywnie odbierają wszelkie ozdobniki i modne kolory. Jest to wskazówka, którą na pewno należy wziąć pod uwagę i raczej wybierać kolory stonowane i konserwatywne.

Uwaga na lakierki
Polki kochają lakierowane buty. W naszej kulturze od zawsze były one synonimem elegancji i szyku. Jeżeli buty lakierowane są na płaskim lub niewysokim obcasie, to na pewno uda nam się zachować takie właśnie wrażenie. Kłopoty zaczynają się z obcasami na co najmniej 15-centymetrowej cienkiej szpilce. Taki but jednoznacznie w podświadomym komunikacie wśród mężczyzn budzi skojarzenia seksualne i erotyczne. Kiedy na ważnym dla nas spotkaniu założymy takie właśnie buty, uwaga płci przeciwnej na pewno będzie skupiona na naszych stopach, a nie treści merytorycznej spotkania. Pamiętajmy o tym, zwłaszcza mając na uwadze to, jaki będzie tego rezultat. Warto jest dokonywać świadomych wyborów w budowaniu swojego wizerunku, a tym samym marki osobistej. Czasami coś, co w naszym odczuciu wydaje się atrakcyjne i profesjonalne, może okazać się poważnym błędem. Świadomie i mądrze budowany wizerunek na przestrzeni lat to konkretne narzędzie, które na pewno przyczyni się do rozwoju naszego sukcesu: zarówno profesjonalnego, jak i osobistego, o czym zawsze należy pamiętać.
 Chcesz dowiedzieć się więcej jak kreować swój profesjonalny wizerunek?
 Napisz do nas! Zapraszamy do kontaktu!
Chcesz przeczytać kolejny artykuł na temat dress code’u?
 Kliknij tu!
 Chcesz przeszkolić swój zespół z obszaru dress code’u lub personal brandingu?
Zapytaj o terminy warsztatów online !