COACHING DLA KOBIET – 10 SYTUACJI, W KTÓRYCH WARTO SKORZYSTAĆ Z POMOCY COACHA

COACHING DLA KOBIET – 10 SYTUACJI, W KTÓRYCH WARTO SKORZYSTAĆ Z POMOCY COACHA
Baza Wiedzy / Emocje, stres i odporność psychiczna / Mentoring i coaching / Rozwój osobisty

COACHING DLA KOBIET – 10 SYTUACJI, W KTÓRYCH WARTO SKORZYSTAĆ Z POMOCY COACHA

Jesteś kompetentna, dostarczasz jakość, pracujesz rzetelnie. Gdy jednak pojawia się opcja awansu, awansują inni, ale nie Ty, a Ty czujesz się rozczarowana? Czujesz, że Twoje granice są przekraczane? Zastanawiasz się, co powinnaś robić inaczej, by zamiast dostawać “okruchy” w końcu zdobyć pracę marzeń i zacząć zarabiać dobre pieniądze? 

A może jest wręcz odwrotnie: wiele osób jest pod wrażeniem Twoich osiągnięć, jednak Ty masz ciągle poczucie, że Twoje sukcesy to kwestia szczęścia lub przypadku? Towarzyszy Ci obawa, że za chwilę ktoś odkryje, że wcale nie jesteś taka dobra, jak wszyscy sądzą i “oszustwo” się wyda?

Może Twoim działaniom towarzyszy strach przed porażką, a wewnętrzny krytyk przypomina Ci, że jesteś niewystarczająco dobra? Tymczasem Ty marzysz o tym, by w końcu pozbyć się blokad i lęku, choć w głębi masz przekonanie, że to się pewnie znowu nie uda? 

Czy któraś z powyższych opcji brzmi dla Ciebie znajomo?
Jeśli na któreś z pytań odpowiedziałaś twierdząco, to coaching może być dla Ciebie pomocnym rozwiązaniem!

Na czym polega coaching?

Najprościej rzecz ujmując coaching jest metodą wsparcia w zmianie.
Coach jest dla Klienta jak zwierciadło, w którym on sam -przy umiejętnym wsparciu coacha- przygląda się swoim wyzwaniom, myślom i potrzebom. Coach – jako osoba z zewnątrz – w odróżnieniu od przyjaciółki, małżonka czy współpracownika może pełnić rolę bezstronnego obserwatora. Poprzez umiejętnie prowadzony dialog, narzędzia i ćwiczenia rozwojowe może pomóc osobie z którą pracuje uzyskać nowe spojrzenie na jej wyzwania i wesprzeć ją w procesie zmian.

Czy coaching jest skuteczny?

Coaching może być niezwykle skuteczny. Szczególnie wtedy, gdy zauważasz lub odczuwasz potrzebę zmiany i wypływa ona z Twojego wnętrza. Decydując się na proces coachingowy, czyli innymi słowy kilka spotkań z coachem, które z reguły trwają ok 1,5 godziny każde, możesz przy jego pomocy łatwiej przejść z punktu A do punktu B.

Co ważne, dobrze poprowadzony coaching inspiruje do rozwinięcia własnego potencjału osobistego i zawodowego. Pozwoli Ci również przyjrzeć się sytuacjom z Twojego życia z szerszej perspektywy oraz towarzyszącym im schematom. Dopiero bowiem w momencie, gdy zaczniesz dostrzegać schematy zachowań i przekonania, które Ci przeszkadzają w działaniu, możesz zacząć je świadomie zmieniać.

Coaching opiera się na odkrywaniu potencjału człowieka i pracy na jego mocnych stronach. Z tego względu wartościowym uzupełnieniem coachingu może być analiza behawioralna Extended DISC. To sposób na przyjrzenie się własnym talentom i potencjałowi. Bo w końcu nie o to chodzi w rozwoju, aby wiecznie poprawiać to co nie działa, lecz aby korzystać świadomie z posiadanych talentów oraz zasobów i właśnie na nich oprzeć swój plan działania.

Coaching dla kobiet – 10 sytuacji w których warto skorzystać ze wsparcia coacha

Mając za sobą wieloletnie doświadczenie zawodowe na wysokich szczeblach menadżerskich oraz w prowadzeniu własnego biznesu i będąc jednocześnie mamą trójki dzieci, bardzo chętnie wspieram kobiety poprzez coaching – zarówno coaching kariery, executive coaching jak i coaching biznesowy.

Z autopsji wiem, że sukces zawodowy w połączeniu z rolą rodzica nierzadko wymaga kompetencji ekwilibrystycznych. To umiejętności łączenia obowiązków zawodowych i prywatnych, co w przypadku pań często jest bardziej wymagające niż w przypadku panów.

W jakich sytuacjach warto skorzystać ze wsparcia coacha?

10 sytuacji, które są najczęściej tematami sesji coachingowych - sprawdź, czy któraś dotyczy Ciebie!

Poniżej znajdziesz 10 obszarów, które najczęściej stanowią tematykę sesji coachingowych i nad którymi możemy wspólnie popracować.

Coaching może być dobrym wsparciem Ciebie, jeśli:

  1. liczysz na awans i chcesz opracować plan działania osadzony w czasie;
  2. planujesz założyć własny biznes i osiągnąć samodzielność finansową;
  3. chcesz zbudować pozycję w firmie lub markę osobistą;
  4. masz własna firmę lub pracujesz na etacie, ale coraz częściej towarzyszy Ci poczucie, że stracił*ś satysfakcję z wykonywanych zadań i bieżącego życia;
  5. chcesz popracować nad pewnością siebie, asertywnością, relacjami w domu lub biznesie;
  6. potrzebujesz zmian – w ustaleniu priorytetów, zarządzaniu czasem;
  7. chcesz lepiej łączyć obowiązki zawodowe i rodzicielskie;
  8. czujesz, że jesteś na skraju wypalenia zawodowego;
  9. masz nieadekwatne poczucie własnej wartości;
  10. pragniesz wypracować poczucie wewnętrznego spokoju i work-life balance.

Jak wybrać najlepszego coacha dla siebie?

Wybór odpowiedniego coacha to niełatwe zadanie. Z uwagi na to, że dobra relacja coachingowa powinna opierać się na otwartości i zaufaniu, warto sprawdzić – przykładowo podczas krótkiej sesji zapoznawczej – czy dany coach nam pasuje. Ja zwykle proponuję rozmowę online lub telefoniczną, aby móc omówić z zainteresowaną osobą jej wyzwania i upewnić się, że mam kompetencje aby zaoferować jej wsparcie w temacie, z którym się zgłasza. Jak już wyżej wspomniałam głównie wspieram klientów w zmianie poprzez coaching kariery, executive coaching czyli wsparcie w obszarze zarządzania oraz coaching biznesowy.

Warto też sprawdzić jakie przygotowanie merytoryczne ma dany coach, a także jego doświadczenie w coachingu. Potwierdzeniem kompetencji merytorycznych i poziomu doświadczenia w prowadzeniu procesów rozwojowych jest akredytacja wydana przez uznaną jednostkę akredytującą – na przykład European Mentoring & Coaching Council (EMCC) lub International Coaching Federation (ICF). Warto to sprawdzić – w końcu powierzasz coachowi swój rozwój, tak jak lekarzowi Twoje zdrowie.

W tym miejscu dodam, że poziom akredytacji coacha zależny jest między innymi od jego doświadczenia. Z tego względu cena za sesję może się różnić zależnie od poziomu akredytacji – podobnie jak różnią się cena za wizytę u lekarza, który dopiero co ukończył studia, a cena za wizytę u profesora z wieloletnim doświadczeniem.

Co – poza akredytacją warto jeszcze zweryfikować? Nie zaszkodzi przejrzeć opinie innych klientów o współpracy. Dobrym źródłem do sprawdzenia rekomendacji może być LinkedIn, na którym wielu coachów posiada profil zawodowy lub strona internetowa coacha.

Kto dla Was pisze?

Małgorzata Warda, MBA – Mentorka biznesu, executive coach, konsultantka i trenerka przywództwa. Wykładowca MBA, sparring partnerka dla liderek i przedsiębiorczyń.

Posiada międzynarodową akredytację mentoringową i coachingową wydaną przez European Mentoring & Coaching Council na poziomie Senior Practitioner ®. W 2024 roku otrzymała nagrodę The Best Business Mentoring & Executive Coaching Professional 2024 (Poland) od Acquisition International -The voice of modern business. Ponadto dwukrotnie została wyróżniona w rankingach „Top Coaches in Warsaw” przez kanadyjski portal Influence Digest, jak również znalazła się na pierwszym miejscu w rankingu 10 Inspirujących Kobiet Biznesu. Przez ponad 20 lat pełniła funkcje liderskie w dużych organizacjach, obecnie prowadzi własną firmę. Prywatnie mama 3 dzieci, hobbistycznie trenuje chód sportowy.