COACHING KARIERY – JAK OSIĄGNĄĆ SWOJE CELE ZAWODOWE

COACHING KARIERY – JAK OSIĄGNĄĆ SWOJE CELE ZAWODOWE
Mentoring i coaching / Rozwój osobisty / Zarządzanie zmianą

COACHING KARIERY – JAK OSIĄGNĄĆ SWOJE CELE ZAWODOWE

Coaching kariery to coraz bardziej popularna metoda wspierania rozwoju własnej kariery zawodowej. Dzięki wsparciu poprzez coaching kariery wiele osób osiąga swoje cele i odnosi sukcesy na rynku pracy. Jak pracuje coach kariery?  Kiedy warto zdecydować się na coaching kariery? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule!

Najczęstsze wyzwania, które rozwiązuje coaching kariery

Coaching kariery (coaching zawodowy) jest nastawiony na pomoc Klientowi w rozwoju jego kariery zawodowej. Może polegać na analizie jego zasobów (czyli mocnych stron, ale także deficytów) zarówno w związku z poszukiwaniem nowej pracy lub staraniem się o awans, czy rozwoju w obecnym miejscu pracy, jak i kwestii podjęcia decyzji o założeniu własnego biznesu. W przeciwieństwie do typowej usługi, jaką jest doradztwo zawodowe, coaching kariery umożliwia znacznie głębszą pracę, ale także zakłada, że to osoba, z którą pracuje coach jest źródłem rozwiązań i możliwości.

Coaching kariery składa się z kilku obszarów, nad którymi Klient może pracować wraz z coachem kariery.
Należą do nich przede wszystkim:
  • Określenie celu coachingu
  • Identyfikacja mocnych stron i obszarów do rozwoju w kontekście celu
  • Wytyczenie ścieżki kariery i planu działań plus wsparcie w realizacji
  • Wzmocnienie pewności siebie
  • Zadbanie o dobrostan
  • Rozwój osobisty

Coaching zawodowy może pomóc w zrewidowaniu i ustaleniu kierunku działań. Aby jednak to było możliwe, warto w początkowej fazie procesu przyjrzeć się własnemu potencjałowi i zasobom. Takie wsparcie może zaowocować zwiększeniem pewności siebie oraz lepszą samooceną, dzięki czemu osoba korzystająca z usług coacha kariery będzie mogła lepiej zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej lub podejmować efektywniejsze (bo bardziej świadome) i odważniejsze decyzje na temat kierunku własnego rozwoju zawodowego. Nowy kierunek działań zawodowych może dotyczyć zarówno ścieżki kariery w korporacji, jak i odejścia z etatu i przykładowo założenia własnego biznesu. Coach kariery dzięki swojej wiedzy, doświadczeniu jak również dzięki profesjonalnym rozwiązaniom – na przykład poprzez analizę behawioralną indywidualnego potencjału i talentów dzięki narzędziu jakim jest Extended DISC – może pomóc w identyfikacji mocnych stron swojego Klienta, przyjrzeć się wraz z Klientem zasobom i indywidualnym talentom, które ten posiada. Może także wskazać obszary, które warto rozwijać i wraz z klientem nad ich rozwojem pracować w toku spotkań coachingowych. Z tego względu dobrze poprowadzony coaching zawodowy może pomóc w rozpoznaniu i przełamywaniu negatywnych schematów myślenia oraz wzmocnieniu poczucia własnej wartości.

Stres jest nieodłącznym elementem życia zawodowego, ale jego nadmiar może prowadzić do problemów zdrowotnych oraz obniżenia efektywności pracy. Profesjonalny coach kariery może pomóc w identyfikacji źródeł stresu oraz w opracowaniu strategii minimalizowania jego negatywnego wpływu na życie zawodowe i prywatne. Coaching zawodowy może pomóc w opanowaniu przez Klienta technik radzenia sobie ze stresem, które pozwolą lepiej poradzić sobie na rozmowie kwalifikacyjnej, ale także mogą by pomocne w budowaniu własnego dobrostanu i świadomym utrzymywaniu równowagi między życiem prywatnym a zawodowym.

Coaching kariery może także pomóc w odkryciu indywidualnych wartości, które są dla danej osoby najważniejsze, oraz w ustaleniu celów zawodowych, które będą zgodne z tymi wartościami. Dzięki temu wykonywana praca może stć się bardziej satysfakcjonująca i angażująca. Ponadto, coaching zawodowy może pomóc w identyfikacji przeszkód utrudniających zaangażowanie oraz w opracowaniu strategii ich pokonania.

Wpływ coachingu na rozwój kompetencji i awans zawodowy

Coach kariery to osoba, która może skutecznie wesprzeć swojego Klienta w osiąganiu celów zawodowych poprzez rozwijanie umiejętności, wzmacnianie pewności siebie i pomaganie w podejmowaniu właściwych decyzji.

Coach nie narzuca swoich pomysłów ani nie ocenia Klienta, lecz przede wszystkim w trakcie dialogu z Klientem prowadzonego według określonych zasad coachingowych stawia pytania, które prowadzą do odkrycia własnych możliwości i wypracowania indywidualnych rozwiązań przez Klienta przy wsparciu coacha. Współpraca z coachem kariery pozwala na zwiększenie samoświadomości własnego potencjału lub ograniczeń, lepsze zrozumienie własnych celów i wartości oraz na identyfikację obszarów wymagających rozwoju, co prowadzi do przyspieszenia postępów. Samoświadomość to bowiem przede wszystkim zdolność do rozpoznawania własnych emocji, myśli i zachowań oraz dostrzegania ich wpływu na innych lub na własne życie. Coaching pomaga w budowaniu samoświadomości poprzez analizę własnych przekonań, wartości i celów oraz bodźców, które wywołują określone reakcje i zachowania. Zwiększenie samoświadomości pozwala na lepsze zrozumienie swojego miejsca w środowisku zawodowym, co przekłada się na większą pewność siebie i skuteczność w działaniu, a także na lepsze relacje z innymi.

Komunikacja interpersonalna to zwykle kluczowy element sukcesu zawodowego. Coaching kariery może pomóc w rozwijaniu umiejętności takich jak asertywność, empatia czy słuchanie aktywne, które są niezbędne do efektywnego porozumiewania się z innymi. Pracując z coachem, Klient może ćwiczyć te umiejętności w bezpiecznym środowisku i „warunkach laboratoryjnych”, co później -w realnych sytuacjach biznesowych -pozwala na realizację działań w praktyce przy większej pewności siebie i efektywności, a także na unikanie konfliktów.

Utrwalanie nawyków i kontynuacja rozwoju osobistego

W kontekście coachingu zawodowego warto wspomnieć o tym, iż równie istotne jak zrozumienie własnych predyspozycji i ograniczeń jest utrwalanie nawyków w trakcie procesu coachingowego oraz kontynuacja rozwoju po jego zakończeniu.

Coaching kariery to przede wszystkim impuls do nowych działań, w którym coach kariery może towarzyszyć Klientowi – ale ustalone działania wdrażyć musi sam zainteresowany. W końcu to Klient, a nie coach zmienia pracę, dąży do awansu czy rozwija własny biznes.

Z tego względu ważne jest, aby uczestnik procesu coachingowego nie osiadł na laurach i nie zaprzestał pracy nad sobą, lecz wdrażał rozwiązania w życie, które zostały wypracowane w ramach coachingu zawodowego. Wdrażając działania będzie mógł obserwować zachodzące zmiany jak również czerpać satysfakcję z osiągniętych rezultatów.

Reasumując – coaching zawodowy poparty wdrożeniem to inwestycja w siebie, która przynosi wymierne korzyści zarówno na płaszczyźnie zawodowej, jak i osobistej. Dzięki niemu można osiągnąć swoje cele kariery, rozwijać się jako profesjonalista na rynku pracy i odnosić sukcesy w biznesie. Z tego względu coaching kariery to doskonały sposób na podnoszenie swojej wartości na rynku pracy lub rozwinięcie własnego biznesu, a w konsekwencji zwiększenie satysfakcji z życia zawodowego i osobistego.

Zapraszam!

Małgorzata Warda

Kto dla Was pisze?

Ten tekst nie został napisany przez AI. Przygotowała go Małgorzata Warda wraz z zespołem Warda & Partners. Małgorzata Warda jest certyfikowaną konsultantką Extended DISC, praktykiem zarządzania, a także doświadczoną i akredytowaną mentorką biznesową, otrzymała również wyróżnienie jako top executive coach w Polsce.