JAK ŁAGODZIĆ TRUDNE EMOCJE W ZESPOLE? – ARTYKUŁ AGATY RYBARSKIEJ I MAŁGORZATY WARDY

images_Jak-agodzi-emocje-w-zespole---Magorzata-Warda-Agata-Rybarska
Wydarzenia

JAK ŁAGODZIĆ TRUDNE EMOCJE W ZESPOLE? – ARTYKUŁ AGATY RYBARSKIEJ I MAŁGORZATY WARDY

Dawanie empatii często jest mylone z rezygnacją z własnego stanowiska. Jednak empatyczny lider to taki który słucha i bierze pod uwagę potrzeby swojego rozmówcy, nie zapominając o realizacji celów. O empatii w zarządzaniu piszą na łamach „Asa Sprzedaży” certyfikowane mentorki biznesu Agata Rybarska oraz Małgorzata Warda.

 

Choć w wielu firmach nadal pokutuje przekonanie, że w pracy nie należy okazywać emocji, badania na temat przywództwa i tożsamości organizacyjnej dowodzą, że emocje w organizacji mogą stanowić kluczowy warunek sukcesu rynkowego. Dzieje się tak, ponieważ w biznesie emocje są integralną częścią budowania relacji i zaangażowania. O roli emocji i sposobach ich łagodzenia piszą w aktualnym wydaniu czasopisma „As Sprzedaży” certyfikowane mentorki biznesu Agata Rybarska oraz Małgorzata Warda.  Poniżej prezentujemy jedną ze wskazówek przydatnych dla lidera:
Emocje nie są o Tobie!
Będąc liderem, w trudnych sytuacjach, kiedy ktoś wybucha silnymi emocjami, bardzo często odnosimy je do -siebie. Traktujemy pojawiającą się złość, frustrację, irytację drugiej strony jak bezpośredni atak i reagujemy równie emocjonalnie. Warto pamiętać, że emocje, które pojawiają się u kogoś, nie są o nas. Są one wyrazem niespełnionych potrzeb osoby, która je komunikuje. My mamy prawo postawić granicę i nie brać ich na siebie. Łatwo powiedzieć, trudniej zastosować… Kiedy bowiem wybuchają, najczęściej trudno jest nam zachować spokój. Co może pomóc? Przede wszystkim warto się przygotować, przychodząc na trudne spotkanie w jak najlepszym stanie fizycznym i psychicznym. Nie zawsze jest to możliwe, ale warto mieć świadomość, że często to nasz stan jest kluczowy w radzeniu sobie z emocjami innych. W momencie wybuchu emocji, zanim zareagujemy, warto wziąć głęboki oddech. Te dwie sekundy to czas na dokonanie świadomego wyboru, jak chcemy zareagować. Niezwykle pomocna może być także autoempatia. Kiedy znajdujemy się w trudnej sytuacji i nie mamy pomysłu, jak ją w mgnieniu oka rozwiązać, przyznajmy w myślach, biorąc oddech, że nam też jest trudno i nazwijmy to, co czujemy. Oddech i autoempatia stosowane świadomie i regularnie to doskonały zastrzyk doładowania spokojem, który pomaga przywrócić opanowanie i koncentrację.
Całość tekstu dostępna jest w prenumeracie online oraz tradycyjnej.
  ???? Jeśli potrzebujesz wsparcia w zakresie optymalizacji procesów w zespole kliknij tu????
  ???? Informacje o szkoleniach w zakresie efektywnego zarządzania zespołem znajdziesz tu????