Jak może pomóc coaching w rozwoju kariery zawodowej?
Mentoring i coaching / Rozwój osobisty / Wizerunek i marka osobista w biznesie

JAK MOŻE POMÓC COACHING W ROZWOJU KARIERY ZAWODOWEJ?

Chcesz rozwijać karierę? Dowiedz się, kim jest coach biznesowy i skorzystaj z jego usług. Postaw na konsekwentne dążenie do celu i uwierz w swoje możliwości. Sprawdź, jak coaching poprawia umiejętności liderskie i weź udział w warsztatach, które zmienią Twoje podejście do biznesu i zarządzania zespołem.

Czym zajmuje się coach biznesowy?

Jeśli marzysz o dobrej pracy, w której wykorzystujesz swój potencjał i masz poczucie, że jesteś odpowiednio wynagradzany, spotkanie z coachem to dobry pomysł. Trenerzy rozwoju osobistego zajmują się różnymi obszarami życia człowieka. Coaching biznesowy  koncentruje się na aspektach zawodowych i przeznaczony jest dla osób, które:

  • stanęły na rozdrożu zawodowym i zastanawiają się jak dalej rozwijać swoją karierę zawodową,
  • zamierzają zmienić pracę lub otworzyć własną firmę,
  • planują przebranżowienie się,
  • zmagają się z okresowo obniżonym poczuciem własnej wartości – na przykład z powodów zawirowań zawodowych,
  • chciałyby być zauważane lub bardziej doceniane przez zwierzchników
Na osiąganie sukcesów w biznesie składa się z wiele elementów. Potrzebne są m.in. wiedza i pewność siebie, odpowiednie kwalifikacje oraz kompetencje, a także konsekwentne dążenie do celu. Przydaje się konkretny plan działania i spotkanie ze specjalistą, który z dystansu przeanalizuje sytuację zawodową swojego klienta, a następnie krok po kroku będzie mu towarzyszył w jego realizacji.
Czym zajmuje się coach biznesowy?

Określanie predyspozycji zawodowych

Co lubisz robić? W czym jesteś dobry? Udzielenie odpowiedzi na te pytania bywa trudne. Efektywny rozwój osobisty wymaga jednak określenia swoich marzeń, celów i predyspozycji. Coach biznesu pomaga klientowi określić i doprecyzować, jakie są jego talenty oraz w jakiej dziedzinie najlepiej można je wykorzystać. Niektóre osoby doskonale czują się w pracy kreatywnej i komunikacji z innymi ludźmi, inne wolą spokojne i schematyczne wypełnianie obowiązków. W celu odnalezienia swojej ścieżki zawodowej warto wykonać różnego rodzaju testy osobowościowe i przeanalizować posiadane kwalifikacje. Wartym rozważenia rozwiązaniem, które może Cię wesprzeć może być analiza behawioralna Extended DISC , którą może przeprowadzić coach, będący jednocześnie certyfikowanym konsultantem narzędzia Extended DISC. Extended DISC to świetny sposób na zbadanie talentów, predyspozycji i naturalnych stylów zachowań każdego człowieka.  Po wypełnieniu kwestionariusza Extended DISC respondent uzyskuje analizę osobistych predyspozycji, swojego potencjału i talentów, na których może świadomiej budować swoją efektywność osobistą, ścieżkę zawodową lub styl zarządzania. Analizę otrzymuje się w formie czytelnego raportu po wypełnieniu kwestionariusza.  Coach, który jako certyfikowany konsultant Extended DISC równolegle umie interpretować wyniki raportu, omawiając wyniki pomoże Ci zrozumieć Twoje mechanizmy komunikacji z innymi ludźmi,  sposób w jaki naturalnie reagujesz na bodźce z otoczenia, a także to, co Cię motywuje do działania, bądź też demotywuje. Korzystając z tego rozwiązania możesz nie tylko lepiej poznać siebie, ale także podejmować lepsze decyzje zarówno zawodowe jak i osobiste.

Podwyższanie kwalifikacji

Aby zmienić pracę, dostać awans lub założyć własną firmę trzeba położyć szczególny nacisk na swoją edukację. Doszkalanie się stwarza wiele możliwości i jest szansą na zdobycie lepszego wynagrodzenia lub awans. Menedżerowie powinni rozwijać swoje umiejętności liderskie. Mogą zapisać się na przykład do Akademii Lidera – szkolenia menadżerskie rozwijają przede wszystkim kompetencje miękkie. Coaching indywidualny może być świetnym uzupełnieniem szkoleń grupowych – podczas spotkań 1:1 z coachem możemy pracować nad naszymi indywidualnymi wyzwaniami. Przyszłościowym rozwiązaniem są też szkolenia z kompetencji twardych – na przykład z nowoczesnego oprogramowania, obsługi maszyn, marketingu, czy technik sprzedaży. Ponadto warto zadbać o rozwój swoich kompetencji językowych – na przykład zapisując się na kursy językowe.

Tworzenie wizerunku biznesowego

Kolejnym krokiem jest dbanie o profesjonalny wizerunek biznesowy. Coach pomaga klientowi podczas sesji coachingowych nabrać większej pewności siebie, która bezpośrednio przekłada się na efekty w poszukiwaniu pracy i nawiązywaniu relacji z kontrahentami. Podczas sesji coachingowych można przykładowo wraz z coachem omówić sposoby korzystnego zaprezentowania się w czasie rozmowy kwalifikacyjnej, wideokonferencji czy pierwszych dni w nowym miejscu.
Ważnym elementem w budowaniu profesjonalnego wizerunku biznesowego jest także zadbanie o swój wizerunek w sieci. Personal branding opiera się między innymi na prowadzeniu profesjonalnych kont na portalach społecznościowych, przestrzeganiu zasad savoir-vivre’u i netykiety biznesowej. Szczególnie warto rozwinąć swoją wiedzę jak stworzyć profesjonalny profil na portalu LinkedIn, gdyż LinkedIn to obecnie największa internetowa ulica biznesowa świata.

Rozwijanie kariery

Zdobyłeś wymarzoną pracę? Otworzyłeś własny biznes? Świętuj swój sukces, ale nie kończ na tym starań. Na coaching decydują się również osoby zajmujące wysokie stanowiska oraz właściciele znanych, dochodowych firm. Wszystko po to, by podtrzymać swoją pozycję na rynku oraz dalej się rozwijać. W takiej sytuacji coach często doradza klientowi, jak radzić sobie ze stresem i zachować równowagę pomiędzy życiem osobistym a zawodowym. Pomaga też rozwijać umiejętności liderskie i opracowywać strategię na kolejne lata budowania kariery lub biznesu. Warto pamiętać o tym, aby harmonogram ostał stworzony z oparciu realistyczne cele i terminy ich realizacji, w czym również może pomóc dobry coach.

Coaching w biznesie

Jak widzisz, coach biznesowy wspiera osoby na różnym etapie rozwoju zawodowego. Znajdź swoje talenty, doszkalaj się i zadbaj o dobrą markę osobistą. Skontaktuj się z nami , a przedstawimy Ci narzędzia, dzięki którym konsekwentne dążenie do celu będzie łatwiejsze. Szczególną uwagę zwrócimy przy tym na precyzyjny plan działania.