KIM JEST MENTOR BIZNESOWY I JAK POMAGA W ROZWOJU FIRMY?

mentoring biznesowy Warda & Partners
Mentoring i coaching / Rozwój osobisty

KIM JEST MENTOR BIZNESOWY I JAK POMAGA W ROZWOJU FIRMY?

Kim jest mentor biznesowy i na czym polega jego praca? Jak wygląda mentoring w biznesie online i offline? W jaki sposób może Ci pomóc mentoring jeśli budujesz swój biznes lub markę osobistą albo zarządzasz zespołem? Jako że usługa ta cieszy się coraz większym zainteresowaniem, postanowiliśmy odpowiedzieć na często pojawiające się pytania. Zapoznaj się z nimi i dowiedz się więcej o na ten temat!

Kim jest mentor biznesowy?

Mentor biznesowy może pełnić rolę przewodnika w budowaniu Twojego sukcesu zawodowego. Korzystając z doświadczenia mentora możesz łatwiej przejść zarówno przez biznesowe ścieżki jak i pułapki. Dobry mentor powinien posiadać nie tylko kwalifikacje poświadczone akredytacją lub certyfikatem uznanej organizacji, ale także dysponuje wiedzą i doświadczeniem, a często także intuicją bazującą na solidnym fundamencie praktycznego doświadczenia.

 

Rozpoczynając proces mentoringowy, taki przewodnik w biznesie powinien zapoznać się ze specyfiką Twojej działalności biznesowej czy z Twoją sylwetką jako freelancera. Mentoring jest także przydatny, jeśli jesteś menadżerem i poszukujesz rozwiązań opartych na doświadczeniu w obszarze leadershipu. Dobry mentor powinien zapytać o Twoją historię, cele biznesowe a także wyzwania z którymi się mierzysz, a następnie pomoże Ci stworzyć plan działania. W trakcie kolejnych sesji mentoringowych będzie Ci towarzyszył w jego realizacji i wspierał we wprowadzaniu bieżących korekt, gdyby okazały się konieczne w procesie jego wdrożenia.

Czym zajmuje się mentor biznesowy?

Korzystając ze wsparcia, które świadczą mentorzy w biznesie, możesz liczyć na pomoc, doradztwo i wiele cennych wskazówek. Mentoring to bowiem transefer nie tylko wiedzy ale i doświadczenia. Wsparcie mentora biznesowego sprawi, że przyspieszysz rozwój jako osoba zarządzająca swoją firmą lub zespołem, jak również budując swoją markę osobistą w biznesie.

 

Mentoring biznesowy może się odbywać zarówno w formie spotkań online, jak i stacjonarnych – z naszych doświadczeń wynika, iż obie formy mentoringu sprawdzają się bardzo dobrze.


Mentoring biznesowy online jak i w formie offline to możliwość:

  • Skonfrontowania z mentorem Twoich wyzwań i pomoc w ich doprecyzowaniu z pomocą mentora, który pomoże Ci określić Twoje mocne strony jak i wskaże obszary, które warto rozwinąć..
  • Zdefiniowania konkretnych celów i indywidualnych kryteriów dla Twoich wyzwań, które umożliwią monitoring postępów w trakcie procesu mentoringowego.
  • Wsparcia ze strony doświadczonej i wykwalifikowanej osoby w oddzielaniu faktów od emocji i przekonań, co pomoże Ci obiektywniej spojrzeć na Twoje bieżące wyzwania.
  • Skorzystania z praktycznego doświadczenia biznesowego mentora, dzięki którym będzie Ci łatwiej wypracować wraz z nim Twoje własne rozwiązania.
  • Uzyskania fachowego wsparcia w sukcesywnym wdrażaniu zmian i uzyskania konstruktywnej informacji zwrotnej.

Jak mentor biznesu pomaga w rozwoju firmy?

Jeśli jeszcze nie zdarzyło Ci się pracować z mentorem, być może zastanawiasz się, czy skorzystanie z takiej oferty w ogóle ma sens? Czy mentoring biznesowy to warte uwagi rozwiązanie czy może kolejny marketingowy chwyt? Mentoring biznesowy online jak i realizowany w formie spotkań stacjonarnych, to dla wielu przedsiębiorców – przede wszystkim początkujących – lub osób, które odchodzą z etatu i chcą budować swoją ofertę usług w oparciu o własną markę osobistą może okazać się przełomową usługą, o ile powierzy się to zadanie specjaliście z doświadczeniem i przygotowaniem merytorycznym. Mentoring to sposób na zwiększenie skuteczności i tempa działań, jak również uniknięcie wielu pułapek. Z uwagi na to, że mentoring to transfer wiedzy i doświadczenia, również duże firmy coraz częściej zatrudniają mentorów biznesowych dla swoich menadżerów, aby wesprzeć ich w codziennych wyzwaniach biznesowych.

 

Korzystając ze wsparcia doświadczonego eksperta, zyskasz świeże i szersze spojrzenie na nurtujące Cię kwestie i nieocenioną pomoc merytoryczną. Mentor biznesu znacząco ułatwia podejmowanie decyzji, rozwija i zmniejsza ryzyko popełniania strategicznych błędów – to wybrane powody dla których warto przemyśleć wsparcie mentoringowe. 

Czy mentoring biznesowy jest skuteczny? 

Z badań zdecydowanie wynika, że dobry mentor biznesu może być skutecznym wsparciem w rozwoju zarówno start-upu, jak i istniejących firm oraz osób w nich zatrudnionych. Aby przekonać się, czy mentoring działa, najlepiej zapytać osób, które korzystały już z takiej formy wsparcia.

 

Jeśli chcesz się zapoznać z badaniami na temat skuteczności mentoringu jak również z wnioskami osób, które uczestniczyły w sesjach mentoringowych – zajrzyj do zakładki MENTORING na naszej stronie – KLIKNIJ TU.

Czy mentoring w formie online jest skuteczny?

W odróżnieniu od spotkań stacjonarnych mentoring biznesowy online, jest świetną opcją do skorzystania z oferty mentorów poza Twoim miejscem zamieszkania bez uszczerbku dla jakości procesu mentoringowego. Mentoring online to obecnie najczęstsza opcja wybierana przez naszych Klientów.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o mentoringu biznesowym