Konsultacja kryzysowa

Konsultacja kryzysowa

Konsultacja kryzysowa

Wydarzyło się coś nieoczekiwanego? Nagłego? Czujesz się zagrożony, niepewny co do przyszłości? Masz wrażenie, że straciłeś kontrolę nad tym co dla Ciebie ważne? Czujesz, że  kłębiące się emocje i myśli zaraz Cię zaleją?


Rozwiązaniem dla takich sytuacji może być konsultacja lub interwencja kryzysowa. Dowiedz się więcej o tym rozwiązaniu – zapraszam do lektury!

Certyfikowana Konsultantka Kryzysowa

Czym jest konsultacja kryzysowa?

Konsultacja lub interwencja kryzysowa to krótka, intensywna forma wsparcia psychologicznego lub mentoringowego, w celu pomocy osobie indywidualnej lub grupie osób w sytuacji nieoczekiwanego trudnego doświadczenia jakim jest kryzys. Interwencja kryzysowa ma za zadanie przywrócenie równowagi emocjonalnej, aby osoba, która doświadczyła trudnej lub nagłej sytuacji kryzysowej mogła powrócić do sprawnego funkcjonowania i podejmowania decyzji w nowej rzeczywistości. Szybkie i profesjonalne wsparcie w sytuacjach kryzysowych pomaga zadbać o kondycję psychiczną osób indywidualnych lub pracowników, jak również zapobiec rozwinięciu się zespołu stresu pourazowego, a w konsekwencji również chorób na tle psychicznym np. depresji.

W jakich sytuacjach przydaje się interwencja kryzysowa?

Konsultacja kryzysowa może być przydatna w następujących sytuacjach:
  • Gdy musimy się zmierzyć z nagłym wydarzeniem kryzysowym (np. nieoczekiwana zmiana, utrata pracy, zdarzenie losowe w pracy lub w życiu prywatnym itp.),
  • Gdy musimy zmierzyć się z silnymi emocjami,
  • Gdy musimy uruchomić się do działania lub podjąć decyzje w trudnej sytuacji,
  • Gdy musimy odnaleźć bezpieczeństwo w swojej strefie wpływu,
  • Gdy musimy się szybko zaadaptować do nowych, zmienionych warunków.
Doświadczenie trudnej sytuacji wymaga od nas podejścia do wielu tematów z nowej perspektywy i otworzenia się na nowe rozwiązania, których w sytuacji stresu możemy samodzielnie nie dostrzec. W takiej sytuacji cenne może być wsparcie konsultanta kryzysowego, który pomoże nam uwolnić i okiełznać emocje, uporządkować myśli i podjąć niezbędne, logiczne działania. Wsparcie profesjonalnego konsultanta niezłowcznie po trudnym zdarzeniu może równie pomóc nam uchronić naszą psychikę przed konsekwencjami kumulowanego długotrwale stresu.

Ile kosztuje interwencja kryzysowa?

Cena za godzinę jest zależna od rodzaju potrzebnej usługi oraz doświadczenia i kompetencji konsultanta kryzysowego. Wsparciem w formie interwencji kryzysowej możemy objąć pojedyncze osoby, jak również większą grupę pracowników w organizacji.