fbpx
info@wardateam.com    + 48 603 875 607

Jak łagodzić trudne emocje w zespole? - artykuł Agaty Rybarskiej i Małgorzaty Warda

Dawanie empatii często jest mylone z rezygnacją z własnego stanowiska. Jednak empatyczny lider to taki który słucha i bierze pod uwagę potrzeby swojego rozmówcy, nie zapominając o realizacji celów. O empatii w zarządzaniu piszą na łamach "Asa Sprzedaży" certyfikowane mentorki biznesu Agata Rybarska oraz Małgorzata Warda.

 

Choć w wielu firmach nadal pokutuje przekonanie, że w pracy nie należy okazywać emocji, badania na temat przywództwa i tożsamości organizacyjnej dowodzą, że emocje w organizacji mogą stanowić kluczowy warunek sukcesu rynkowego. Dzieje się tak, ponieważ w biznesie emocje są integralną częścią budowania relacji i zaangażowania. O roli emocji i sposobach ich łagodzenia piszą w aktualnym wydaniu czasopisma "As Sprzedaży" certyfikowane mentorki biznesu Agata Rybarska oraz Małgorzata Warda.  Poniżej prezentujemy jedną ze wskazówek przydatnych dla lidera:
 
Emocje nie są o Tobie!
Będąc liderem, w trudnych sytuacjach, kiedy ktoś wybucha silnymi emocjami, bardzo często odnosimy je do -siebie. Traktujemy pojawiającą się złość, frustrację, irytację drugiej strony jak bezpośredni atak i reagujemy równie emocjonalnie. Warto pamiętać, że emocje, które pojawiają się u kogoś, nie są o nas. Są one wyrazem niespełnionych potrzeb osoby, która je komunikuje. My mamy prawo postawić granicę i nie brać ich na siebie. Łatwo powiedzieć, trudniej zastosować... Kiedy bowiem wybuchają, najczęściej trudno jest nam zachować spokój. Co może pomóc? Przede wszystkim warto się przygotować, przychodząc na trudne spotkanie w jak najlepszym stanie fizycznym i psychicznym. Nie zawsze jest to możliwe, ale warto mieć świadomość, że często to nasz stan jest kluczowy w radzeniu sobie z emocjami innych. W momencie wybuchu emocji, zanim zareagujemy, warto wziąć głęboki oddech. Te dwie sekundy to czas na dokonanie świadomego wyboru, jak chcemy zareagować. Niezwykle pomocna może być także autoempatia. Kiedy znajdujemy się w trudnej sytuacji i nie mamy pomysłu, jak ją w mgnieniu oka rozwiązać, przyznajmy w myślach, biorąc oddech, że nam też jest trudno i nazwijmy to, co czujemy. Oddech i autoempatia stosowane świadomie i regularnie to doskonały zastrzyk doładowania spokojem, który pomaga przywrócić opanowanie i koncentrację.
 
 
Całość tekstu dostępna jest w prenumeracie online oraz tradycyjnej.
 
 
 
 

  🔴 Jeśli potrzebujesz wsparcia w zakresie optymalizacji procesów w zespole kliknij tu🔴
 
  🔴 Informacje o szkoleniach w zakresie efektywnego zarządzania zespołem znajdziesz tu🔴
 
 
  
 
  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz także

Zobacz dla kogo pracowali nasi eksperci

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo

Kontakt

Wiadomość została wysłana