MENTOR BIZNESU VS. COACH BIZNESOWY: KIEDY SKORZYSTAĆ Z POMOCY PROFESJONALISTY?

coaching biznesowy i mentoring biznesowy
Mentoring i coaching / Optymalizacja procesów biznesowych / Zarządzanie zespołem

MENTOR BIZNESU VS. COACH BIZNESOWY: KIEDY SKORZYSTAĆ Z POMOCY PROFESJONALISTY?

Chcesz osiągnąć sukces zawodowy? Interesuje Cię rozwój osobisty? Skorzystaj z pomocy profesjonalistów. Dowiedz się, kim jest coach biznesowy i czym różni się od mentora. Poznaj najlepsze sposoby na rozwijanie kariery i powiększanie swoich umiejętności. Nabierz pewności siebie i zostań ekspertem wybranej przez siebie branży.

Coaching i mentoring biznesowy

Samodzielne dążenie do sukcesów w pracy bywa trudne i zajmuje dużo czasu. Z tego względu coraz więcej osób decyduje się na pomoc profesjonalistów, którzy dysponują wiedzą ułatwiającą rozwój zawodowy. Dobrym tego przykładem jest mentor biznesu , który w ramach indywidualnego procesu rozwojowego, może przekazać konkretne wskazówki w obszarze, który chcemy rozwinąć. Dzięki transferowi wiedzy, który jest elementem mentoringu, można szybciej wdrożyć się w swoje obowiązki, być wydajniejszym, a krocząc przetartą już ścieżką, uniknąć wielu błędów. Reasumując element transferu relewantnej wiedzy lub doświadczenia w mentoringu ułatwia i skraca drogę dojścia do założonego celu rozwojowego. Nieco inaczej pracuje coach biznesowy. Jego zadaniem jest wspieranie rozwoju indywidualnego, odkrywanie potencjału klienta i mobilizowanie go do sprawnej realizacji założonych celów, jednak w odróżnieniu od mentoringu w klasycznym coachingu nie występuje element dzielenia się wiedzą lub doświadczeniem, a coach pracuje głównie poprzez pytania pogłębiające autorefleksję i inspirujący dialog z podopiecznym.

Przygotowanie do awansu

Jednym z powodów, dla których ludzie decydują się na współpracę z mentorem biznesowym, jest chęć uzyskania awansu. Mentoring pozwala dobrze się do niego przygotować. Przejście na wyższe stanowisko może wymagać udowodnienia określonych kompetencji – na przykład z obszaru komunikacji interpersonalnej lub zarządzania zespołem. Warto zatem rozwijać swoje kwalifikacje i umiejętnie wykorzystywać je w codziennej pracy. W wielu firmach awanse uzależnione są od ściśle określonych zasad i oceny pracownika. Dobrym rozwiązaniem jest opracowanie długofalowej strategii działania i wdrożenia uzgodnienie działań w życie. Doświadczony mentor pomoże opracować ją i wdrożyć krok po kroku.

Wsparcie po awansie

Z naszych doświadczeń wynika, że osoby, które uzyskały awans na lidera, początkowo czują się osamotnione w stawianiu czoła wyzwaniom związanym z zarządzaniem zespołem. Również w takiej sytuacji wsparcie mentora może być cenne i pomocne. Mentor może być pomocny w pierwszym okresie po awansie – pomoże uspokoić emocje oraz opracować adekwatne rozwiązania, a także skonsultować pojawiające się wątpliwości.

Założenie własnego biznesu

Otwarcie własnej firmy wymaga nie tylko umiejętności, ale także odwagi i pewności siebie. W takiej sytuacji pomocny bywa coach biznesowy, który może być wsparciem w ułożeniu własnych myśli w konkretny plan działania i podejmowaniu odważnych decyzji. W osiąganiu sukcesów zawodowych bardzo ważne jest psychiczne przygotowanie do zmian i umiejętność opuszczania strefy komfortu. Coaching stanowi zatem idealną metodę rozwojową dla osób, które marzą o własnym biznesie, mają wiedzę, ale z różnych powodów boją się wykonać pierwszy krok. Coaching biznesowy to także rozwiązanie dla właścicieli firm, którzy czują się osamotnieni w podejmowaniu decyzji, a chcąc rozwijać swój biznes poszukują osoby, z którą mogą swobodnie przegadać swoje pomysły, uporządkować i ułożyć je w konkretny plan działania. W tej sytuacji przydatny może być także mentor biznesu, który posiada relewantne doświadczenie w zarządzaniu firmą, zespołami lub układaniu procesów i takim doświadczeniem może się podzielić. Jak już zostało wcześniej wspomniane to właśnie element relewantnego doświadczenia biznesowego i możliwość transferu wiedzy odróżnia mentoring od klasycznego coachingu.

Zaplanowanie kariery zawodowej

Nie każdy wie, co chciałby robić w życiu. Coach może być wsparciem dla osób, które dopiero poszukują swojej ścieżki zawodowej lub chcą coś zmienić w dotychczasowej karierze zawodowej, nadać jej nowy bieg lub wymiar. Coach pomaga określić ich słabe i mocne strony oraz znaleźć zawód, w jakim będą realizować się najlepiej. Co ważne, dla tej usługi nie ma limitu wieku. Z coachingu kariery korzystają zarówno młode osoby, dopiero wchodzące na rynek pracy, jak i ludzie pragnący zmiany w życiu zawodowym, z uwagi na zmęczenie wykonywanymi od kilkunastu lat obowiązkami. Nigdy nie jest za późno na przebranżowienie się i rozpoczęcie nowej kariery. Pomocnym narzędziem pomagającym określić naturalne talenty i predyspozycje do zaplanowania dalszych kroków w ramach coachingu kariery może być badanie Extended DISC.

Nauka komunikacji międzyludzkiej

Niekiedy dużą przeszkodą w uzyskaniu awansu lub efektywnym zarządzaniu zespołem są niewystarczające umiejętności w obszarze skutecznej komunikacji z innymi ludźmi czy delegowania, które również związane jest z komunikacją. Nawet najlepszy specjalista, pomimo wiedzy i kwalifikacji, może zostać pominięty na rzecz mniej wykwalifikowanej, ale bardziej komunikatywnej osoby. Mentor biznesu podczas indywidualnych sesji z podopiecznym może zdiagnozować obszary wymagające wsparcia i popracować nad rozwinięciem indywidualnych kompetencji danej osoby. Mentor biznesu może być wartościowym wsparciem dla liderów, którzy muszą profesjonalnie zarządzać podwładnymi i dbać o dobrą, mobilizującą atmosferę w zespole.

Zapobieganie wypaleniu zawodowemu

Wypalenie zawodowe to poważny problem, który każdego roku spotyka tysiące pracowników na różnych stanowiskach. Objawia się spadkiem energii, poczuciem zniechęcenia, brakiem motywacji do pracy. Współpraca z coachem biznesowym lub mentorem biznesu może mu zapobiec. Sesje coachingowe i mentoringowe mogą być pomocne w wypracowaniu rozwiązań na czerpanie większej satysfakcji z wykonywanych obowiązków, zyskaniu nowej perspektywy lub zmiany podejścia. Ponadto klient dowiaduje się, jak radzić sobie ze stresem i presją czasu oraz uzyskać odpowiedni balans pomiędzy karierą a życiem osobistym.

Wspieranie rozwoju biznesowego

Jest wiele powodów, dla których warto skorzystać z pomocy coacha lub mentora biznesu. Opracuj plan rozwoju zawodowego i spełniaj swoje marzenia. Współpracuj z profesjonalistami, którzy przygotują Cię do awansu, przebranżowienia lub skuteczniejszego zarządzania zespołem.

 

Jeśli interesuje Cię temat rozwoju osobistego poprzez mentoring lub coaching biznesowy, bądź executive coaching kliknij w wybrany tytuł i przeczytaj także inne artykuły na temat coachingu i mentoringu w naszej Bazie Wiedzy:

 

1. Jak coaching może pomóc w rozwoju kariery zawodowej?

2. Jak wybrać mentora biznesu? 

3. Jak coach może pomóc menadżerowi w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami w pracy? 

4. Ile kosztuje executive coaching ?

5. Kto jest najlepszym executive coachem w Polsce?

 

Kto dla Was pisze?

Artykuł został opracowany przez zespół Warda & Partners. To zespół praktyków biznesu, w większości przypadków pełniących również role profesjonalnych mentorów i coachów, którzy posiadają miedzynarodoe uprawnienia do prowadzenia procesów rozwojowych.