SUPERWIZJA DLA LIDERÓW I MENADŻERÓW
4 listopada, 2024 2024-11-13 11:42SUPERWIZJA DLA LIDERÓW I MENADŻERÓW
Jesteś liderem? Zarządzasz zespołem lub projektem?
- Potrzebujesz czasem zderzyć myśli z kimś bezstronnym?
- Zdarza Ci się zastanawiać długo nad tym, czy dobrze postąpiłeś? Albo rozkminiać, jak należy postąpić?
- Chcesz się rozwijać i być coraz lepszym menadżerem ?
- Potrzebujesz zmierzyć się ze swoimi wątpliwościami lub emocjami?
Rozwiązaniem, które może Cię w tym wesprzeć jest superwizja liderska!
Porozmawiajmy o Twoich potrzebach!
Zapraszam na superwizje !
Akredytowana międzynarodowo mentorka i executive coach
– poziom Senior Practitioner EMCC. W 2024 roku otrzymała nagrodę jako najlepszy executive coach i mentor biznesowy w Polsce.
Czym jest superwizja dla liderów i menadżerów?
W zakresie szeroko rozumianej „pracy z ludźmi” superwizja jest jedną z podstawowych form uczenia się i rozwoju zawodowego, zdobywania nie tylko wiedzy o swoim stylu pracy, ale również o sobie.
Superwizja to -w dużym skrócie- refleksja nad bieżącymi sytuacjami w relacjach z innymi – z członkami zespołu, współpracownikami, klientami. Superwizja może być dla Ciebie przestrzenią do zderzenia myśli z drugą, neutralną osobą (najlepiej profesjonalnie przygotowaną do pełnienia roli superwizora).
To dedykowany dla Ciebie czas na:
- omówienie Twoich bieżących wyzwań,
- przyjrzenie się własnym doświadczeniom i wątpliwościom,
- uzyskanie w wglądu w sytuacje, które miały miejsce i wiązały się ze stresem,
- wątpliwościami lub dylematem,
- poszerzenie lub zmianę perspektywy,
- pozyskanie nowej wiedzy, aby w przyszłości świadomie postąpić inaczej,
- Twój indywidualny rozwój poprzez uczenie się na doświadczeniu własnym oraz innych.
Poddawanie swojej pracy superwizji ma szczególne znaczenie we wszystkich obszarach, w których ludzie pozostają w różnego rodzaju zależnościach, a wykonywana praca pociąga za sobą ryzyko niezrozumienia, niepowodzenia, braku przewidywalności, a w konsekwencji może prowadzić do dużego obciążenia emocjonalnego.
Z tego względu z profesjonalnej superwizji powinny korzystać także osoby zarządzające zespołami – a więc liderzy i menedżerowie.
Przyglądając się własnym doświadczeniom, stylowi pracy i wątpliwościom podczas indywidualnych spotkań z superwizorem, lider może się nie tylko efektywniej rozwijać ale także zadbać o swój dobrostan emocjonalny.
Jak wygląda superwizja liderska?
Superwizja liderska to spotkanie 1:1 z doświadczonym superwizorem, którego celem jest refleksja nad własnym stylem pracy, zarządzania lub relacji z innymi, na przykład z klientami bądź współpracownikami.
To okazja do omówienia własnych wyzwań z zaufaną, bezstronną osobą, profesjonalnie przygotowaną do pełnienia takiej roli od strony merytorycznej, które lider nie zawsze ma z kim omówić. Superwizja to przestrzeń dla Ciebie do omówienia bieżących wyzwań i przyjrzenia się im z innej perspektywy, a także możliwość przejrzenia się w oczach innej, bezstronnej osoby – czyli superwizora.
Ile czasu trwa superwizja menadżerska?
Tego typu sesja trwa z reguły 60 lub 90 minut. Może odbywać się w formie online lub stacjonarnej.
Jak często powinny się odbywać superwizje?
To sprawa indywidualna. Niektórzy liderzy umawiają się na superwizję, gdy pojawiają się bieżące wyzwania. Zaleca się jednak, aby były to spotkania cykliczne, np. raz na kwartał, gdyż regularne spotkania pomagają w regularnym rozwoju i nie służą tylko „gaszeniu pożarów”. Wielu liderów z którymi pracuję widzi realną wartość płynącą z częstszych spotkań – na przykład raz w miesiącu.
Jakie korzyści daje superwizja menadżerska?
- Poszerzenie perspektywy i wiedzy: Będąc w biegu zwykle trudno jest zauważyć inne opcje, nawet jeśli są na wyciągnięcie ręki. Spotkanie z superwizorem to czas na zatrzymanie się, przemyślenie wybranych działań, okazja do poszerzenia perspektywy. Superwizja liderska może Ci dostarczyć cennej perspektywy zewnętrznej. Superwizor może pomóc Ci przyjrzeć się Twoim wyzwaniom, stylowi pracy i podejmowania decyzji z innego ujęcia. Z pomocą superwizora możesz samodzielnie dostrzec nowe rozwiązania dla Twoich wyzwań, które samemu trudno jest zauważyć będąc w codziennym pędzie.
- Wsparcie w stresie i budowaniu odporności psychicznej: Podejmowanie trudnych decyzji, zarządzanie konfliktami w zespole czy realizacja celów to obszary odpowiedzialności menadżerskiej, które zwykle wiążą się z dużą dawką stresu. Profesjonalny superwizor może Cię wesprzeć w identyfikacji źródeł stresu i opracowywaniu indywidualnych technik jego redukcji, co w konsekwencji przełoży się poprawę Twojego dobrostanu – zarówno psychicznego jaki fizycznego.
- Rozwój inteligencji emocjonalnej: Z badań wynika, iż superwizja liderska pomaga liderom rozwijać ich inteligencję emocjonalną *. Regularne sesje superwizyjne mogą Ci pomóc lepiej rozumieć Twoje własne reakcje emocjonalne, identyfikować stresory oraz opracować indywidualne strategie, aby sobie z nimi skuteczniej radzić w codziennej pracy. Źródło: *Agnieszka Golczyńska-Grondas, Katarzyna Waniek (2022) Superwizja w jakościowych badaniach społecznych. O radzeniu sobie z trudnymi emocjami badających i badanych. „Przegląd Socjologii Jakościowej”
- Konstruktywny feedback: Dzięki konstruktywnemu, życzliwemu feedbackowi od superwizora, menadżer zyskuje większą świadomość swoich mocnych stron i obszarów do rozwoju. Zrozumienie siebie pomoże Ci podejmować lepsze decyzje w zakresie kolejnych kroków rozwojowych lub zawodowych.
- Rozwój umiejętności interpersonalnych: Efektywne przywództwo wymaga umiejętności budowania relacji oraz komunikacji z zespołem. Superwizja może być świetną okazją, aby te umiejętności doskonalić, a w konsekwencji zwiększyć własną skuteczność. Lepsze relacje w teamie przekładają się również na większe poczucie bezpieczeństwa psychologicznego w zespole, redukują poziom stresu, jednocześnie poprawiając efektywność pracy.
- Wsparcie etyczne i moralne: Czy pełniąc obowiązki menadżerskie zdarza Ci się stawać przed dylematami moralnymi lub etycznym będącymi źródłem silnych emocji i stresu? Superwizja menadżerska dostarczy Ci przestrzeni do bieżącego omawiania tematów pojawiających się w tym obszarze. Dzięki wsparciu superwizora łatwiej Ci będzie podejmować przyszłe decyzje zgodnie z własnymi wartościami, co zmniejszy Twój poziom stresu i zwiększy Twoją satysfakcję z pracy.
Jak wybrać superwizora dla siebie?
Korzystanie z superwizji liderskiej jest w Polsce jeszcze mało popularne, więc wybór właściwego superwizora może być pewnym wyzwaniem, gdyż na rynku jest niewiele osób przygotowanych merytorycznie do pełnienia takiej roli. Poniżej podaję Ci cztery podpowiedzi co warto wziąć pod uwagę, jeśli zdecydujesz się na poszukiwanie dla siebie wsparcia superwizyjnego.
- Przygotowanie merytoryczne: Profesjonalny superwizor powinien mieć przeszkolenie w zakresie prowadzenia superwizji. Ponadto powinien mieć kwalifikacje uprawniające go do prowadzenia procesów rozwojowych (np. mentoringowych lub coachingowych). Powyższe kwalifikacje powinny być podparte odpowiednimi certyfikatami lub akredytacjami. Możesz zapytać, czy superwizor pracuje w oparciu o branżowy kodeks etyczny (dotyczący prowadzenia procesów rozwojowych) i poprosić o jego udostępnienie do wglądu oraz o wyjaśnienie najważniejszych zasad. Profesjonalny superwizor nie powinien być taką prośbą zaskoczony.
- Relewantne doświadczenie zawodowe: Decydując się na współpracę z superwizorem pomocne może być określenie obszaru, nad którym chcesz pracować lub który chcesz rozwijać. Wybierając superwizora zwróć uwagę na to, aby jego doświadczenie zawodowe było dla Ciebie relewantne. Jeśli chcesz lepiej zarządzać zespołem warto poszukać kogoś, kto sam był liderem zespołu, niekoniecznie w tej samej branży.
- Podejście: Dobry superwizor powinien umieć stworzyć przestrzeń do bezpiecznej rozmowy i atmosferę zaufania. Z tego względu warto poprosić o wstępne 20-30 minutowe spotkanie, aby omówić swoje potrzeby i sprawdzić, czy jest tzw. „chemia”, i czy podejście superwizora Ci odpowiada.
- Rekomendacje: W znalezieniu superwizora z udokumentowaną skutecznością w rozwoju osób na stanowiskach liderskich pomocne mogą być referencje. Warto podpytać znajomych o rekomendacje i przejrzeć referencje osoby, którą rozważamy do współpracy, w zakresie przeprowadzonych procesów rozwojowych. Tego typu referencje z reguły można znaleźć na LinkedIn lub na stronie www danej osoby.
W czym pomagam liderom jako superwizor?
Wiele lat pełniłam funkcje liderskie. Posiadam ponad 20 lat doświadczenia na stanowiskach liderskich i zarządczych w dużych korporacjach. Pełniłam rolę Dyrektora Handlowego i Generalnego w dużych firmach, zarządzałam kilkusetosobowymi zespołami. Obecnie pracuję jako sparring partnerka dla liderów, akredytowana międzynarodowo mentorka biznesowa i executive coach prowadząc sesje 1:1 jak również szkolenia dla liderów z zakresu efektywnego przywództwa. Pełnię także rolę superwizora – zarówno dla liderów, jak i dla profesjonalnych mentorów oraz coachów.
Podczas sesji indywidualnych wspieram w liderów w najróżniejszych wyzwaniach – zakres jest zależny od indywidualnych potrzeb. Jestem członkiem European Mentoring and Coaching Council Global i pracuję w oparciu o standardy EMCC .
Posiadam akredytację indywidualną na poziomie Senior Practitioner wymaganą przez EMCC do pełnienia roli superwizora. Jestem także certyfikowanym Konsultantem Kryzysowym uprawnionym do udzielenia wsparcia w kryzysie psychologicznym. Pracuję w zgodzie z wymaganiami Globalnego Kodeksu Etycznego EMCC. Jako superwizor regularnie poddaję superwizji swoją pracę superwizyjną oraz rozwijam swój warsztat i wiedzę w zakresie superwizji. Realizuję zarówno superwizje indywidualne, jak i interwizje grupowe.
Prowadzę również pełne procesy rozwojowe – mentoringowe i coachingowe.
CHCESZ MNIE O COŚ ZAPYTAĆ ?
Zapraszam na sesje superwizji!
Małgorzata Warda