Mentoring w branży medycznej – konferencja WomenInMed

Mentoring w branży medycznej – konferencja WomenInMed

Czy wiesz, że wizerunki wpływowych kobiet na banknotach będących w stałym obrocie posiada zaledwie kilka krajów na świecie?

 

W Polsce jedynie Maria Curie Skłodowska została uwieczniona na banknocie. Wprawdzie kolekcjonerskim, jednak poza nią żadna ze znanych i wpływowych Polek nie „otrzymała” takiej możliwości.

Choć w Polsce kobiety stanowią ponad 60% absolwentek uczelni wyższych, z dostępnych danych wynika, że w biznesie kobiety stanowią jedynie:
  • 20% prezesów lub szefów firm
  • 1 % prelegentów na konferencjach biznesowych,
  • 25% ekspertów cytowanych w mediach biznesowych.
Z badań wynika ponadto, że podobny „parytet” ma miejsce nie tylko w biznesie, ale i w służbie zdrowia, i to nie tylko w Polsce. Przykładowo w USA kobiety stanowią ponad 50% absolwentek szkół medycznych, a jedynie:
  • 21% z nich ma tytuł profesora,
  • 15% z nich jest szefową oddziału.

Różnice widoczne są ponadto w płacach i obowiązkach opiekuńczych oraz mniejszym dostępie do wsparcia w postaci mentoringu.

Sytuacja w  USA nie różni się znacząco od sytuacji w Polsce, o czym wspomniała dr Agnieszka Graczyk-Szuster, kardiolożka i organizatorka konferencji WomenInMed dedykowanej dla kobiet z branży medycznej, rozpoczynając wydarzenie zorganizowane przez Fundację Kobiety Medycyny.

Równolegle obecna na konferencji dr Henryka Bochniarz wspomniała, że przy obecnym tempie równość płci w obszarach zawodowych nastąpi przewidywalnie za 130 lat.
Sytuacja taka jest spowodowana m.in. niedoborem pozytywnych kobiecych wzorców, czyli tzw. „role models”.

Co może pomóc?

Z uwagi na niedobór kobiecych wzorców ról w zarządzaniu i na wyższych stanowiskach, bardzo przydatne jest mentoringowe wsparcie kobiet przez inne kobiety z doświadczeniem zawodowym i życiowym, które osiągnęły sukces. Rozwiązaniem może być mentoring. Z tego względu jednym z tematów poruszonych podczas konferencji było przybliżenie uczestniczkom idei mentoringu i jego zastosowania w branży medycznej na bazie doświadczeń przeniesionych z biznesu.

 

Małgorzata Warda, akredytowana międzynarodowo mentorka i członkini European Mentoring & Coaching Council Polska podczas panelu „Mentoring w medycynie” opowiedziała uczestniczkom konferencji o tym:

  • Czym jest mentoring i czym różni się od innych metod rozwojowych ?
  • Jakie elementy z mentoringu biznesowego można przenieść do branży medycznej ?
  • Jak skorzystać z relacji mentoringowej w medycynie ?
  • Czy w branży medycznej mentor musi być koniecznie z tej samej branży?
  • Na co zwrócić uwagę wybierając mentora ?
  • Co na temat skuteczności mentoringu mówią badania ?

Wszystkie poruszone na konferencji zagadnienia cieszyły się dużym zainteresowaniem uczestniczek, a poruszane wątki były kontynuowane podczas przerw kawowych. Już teraz z ciekawością czekamy na kolejną edycję tej konferencji!

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach - napisz do nas: