BŁĘDY W DELEGOWANIU ZADAŃ I ODPOWIEDZIALNOŚCI- JAK ICH UNIKAĆ: PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI
23 listopada, 2023 2023-12-11 11:59BŁĘDY W DELEGOWANIU ZADAŃ I ODPOWIEDZIALNOŚCI- JAK ICH UNIKAĆ: PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI
BŁĘDY W DELEGOWANIU ZADAŃ I ODPOWIEDZIALNOŚCI- JAK ICH UNIKAĆ: PRAKTYCZNE WSKAZÓWKI
Zarządzanie pracą zespołu to kluczowa umiejętność dobrego menedżera. Niestety, delegowanie zadań dla wielu liderów nie jest naturalną kompetencją, ale można się tej umiejętności liderskiej nauczyć – na przykład poprzez uczestnictwo w dobrym szkoleniu z elementami warsztatowymi. Podczas szkoleń dla liderów osoby zarządzające zespołami mają okazję zweryfikować swoją wiedzę i umiejętności liderskie, a także przećwiczyć nowe rozwiązania w formie warsztatowej w wielu obszarach – między innymi w zakresie umiejętnego delegowania nie tylko zadań, ale i odpowiedzialności. Jest to ważna kompetencja menadżerska, gdyż nieumiejętne delegowanie może prowadzić do napięć w zespole, spadku wydajności i niezadowolenia pracowników. Szkolenie z delegowania to także okazja do poznania zasad budowania kultury odpowiedzialności.
Kultura odpowiedzialności w organizacji – co to jest?
Kultura odpowiedzialności to innymi słowy zmiana systemu dystrybucji decyzji w przedsiębiorstwie. W firmach chcących działać zwinnie liderzy muszą być gotowi na zmianę w zakresie sposobu zarządzania podwładnymi – muszą nauczyć się ufać swoim pracownikom oraz pozwolić im podejmować decyzje i brać odpowiedzialność za swój obszar. To istotny element delegowania i umiejętność liderska, którą warto poznać i rozwijać. W wielu firmach bowiem to kadra menadżerska podejmuje większość decyzji – w niektórych organizacjach nawet 90%. Jednocześnie brak samodzielności i możliwości w ich podejmowaniu przez pracowników niższych szczebli powoduje automatycznie przerzucanie odpowiedzialności na zwierzchników i rzutuje na brak poczucia osobistej odpowiedzialności podwładnych za podejmowane działania oraz ich rezultaty. Taki sposób współpracy powoduje wydłużenie procesów decyzyjnych, utrudnia skuteczne delegowanie, a tym samym utrudnia organizacji zwinne działanie.”
Z naszych doświadczeń ze szkoleń dla liderów oraz indywidualnych sesji mentoringowych dla menadżerów, podczas których pracujemy z liderami nad ich indywidualnymi wyzwaniami wynika, że najczęściej powtarzają się niżej wymienione błędy. Poznaj praktyczne wskazówki, pozwalające ich unikać.
Błąd 1: brak klarownego przekazu ze strony liderów
Błąd 2: delegowanie zadań niewłaściwym osobom
Jedną z podstawowych umiejętności, których uczą szkolenia liderskie, jest dobranie zadań do poziomu rozwoju pracownika. Proces delegowania powinien uwzględniać umiejętności, staż i doświadczenie oraz naturalne predyspozycje pracowników. Staraj się dobrze poznać swój zespół, aby delegowanie zadań było jak najbardziej efektywne. Na naszych warsztatach poznasz zasady delegowania zadań m.in. w oparciu o model Blancharda.
Błąd 3: nadmierny nadzór
Błąd 4: mikromamagement
Mikromanagement zwykle jest pochodną braku zaufania do umiejętności pracownika, terminowości lub jakości, którą się wykazuje realizując zadania. W konsekwencji prowadzi do nadmiernej kontroli. W sytuacji, gdy zespoły są małe i młode stażem taki sposób zarządzania może się na krótką metę sprawdzić, jednak na dłuższą metę prowadzi do frustracji lidera i członków zespołu oraz spadku motywacji. Przydzielaj zadania w oparciu o poziom kompetencji pracowników, jasno określ standard wykonania zadania, zapytaj o pracownika jakie ma pomysły na jego realizację i ewentualnie omów z nim jego wątpliwości. Nie serwuj rozwiązania na tacy, lecz zachęcaj do samodzielnego poszukiwania rozwiązań. Nie wyręczaj go również w realizacji – jest to demotywujące, a mając wielu pracowników nie dasz rady funkcjonować w ten sposób. Aby skutecznie delegować zadania, zapoznaj się z zasadami delegowania zadań w oparciu o poziom rozwoju pracownika. Omawiamy je na naszych warsztatach.
Szkolenia dla liderów – naucz się delegować zadania i odpowiedzialność za ich wykonanie!
Jeśli chcesz zdobyć, a następnie w pełni wykorzystywać umiejętności liderskie, warto zapisać się na szkolenie z delegowania zadań i odpowiedzialności, prowadzone przez doświadczonego eksperta. Korzystając z wiedzy trenerów -mentorów, zyskasz cenną wiedzę na temat tego, jak w efektywny sposób kierować pracą zespołu i budować autorytet lidera. Sprawdź naszą aktualną ofertę i wybierz kurs najlepiej dopasowany do Twoich indywidualnych potrzeb.
Jeśli chcesz zorganizować szkolenie zamknięte dla Twojej grupy pracowników – skontaktuj się z nami !
Zapytaj także o szkolenia otwarte!
Szukaj
Kategorie
- Baza Wiedzy (79)
- Emocje, stres i odporność psychiczna (6)
- Komunikacja interpersonalna (9)
- Matematyka biznesowo-handlowa (14)
- Mentoring i coaching (24)
- Optymalizacja procesów biznesowych (25)
- Rentowna sprzedaż i negocjacje (20)
- Rozwój osobisty (27)
- Strategia, sprzedaż i marketing (29)
- Wizerunek i marka osobista w biznesie (9)
- Współpraca hybrydowa i online (6)
- Zarządzanie zespołem (26)
- Zarządzanie zmianą (12)
- Wydarzenia (53)
Popularne posty
- Wiodący dostawca usług mentoringowych i coachingowych w Polsce według Corporate Vision Magazine
- ZARZĄDZANIE EMOCJAMI W ZESPOLE
- SUPERWIZJA LIDERSKA – DROGA DO ŚWIADOMEGO PRZYWÓDZTWA
- JAK STWORZYĆ ATMOSFERĘ BEZPIECZEŃSTWA PSYCHOLOGICZNEGO W ZESPOLE?
- COACHING DLA KOBIET – 10 SYTUACJI, W KTÓRYCH WARTO SKORZYSTAĆ Z POMOCY COACHA