MENTORING ONLINE I COACHING ONLINE – CZY SĄ SKUTECZNE?
Baza Wiedzy / Mentoring i coaching / Rozwój osobisty

MENTORING ONLINE I COACHING ONLINE – CZY SĄ SKUTECZNE?

Czy można się skutecznie rozwijać na płaszczyźnie osobistej i zawodowej, nie wychodząc z domu? To możliwe – rozwiązaniem mogą być mentoring lub coaching online!

Doświadczyłam zarówno mentoringu online jak i coachingu prowadzonego przez internet. Pracuję online jako profesjonalny mentor i executive coach z moimi klientami z całego świata, jak również bywam uczestniczką procesów rozwojowych w formie online.

 

Odpowiadając na liczne zapytania od osób zainteresowanych rozwojem osobistym o to czy coaching lub mentoring online są skuteczne i czy różnią się od sesji offline wypowiem się zatem jako praktyk. Poniżej podsumowałam moje doświadczenia i spostrzeżenia związane z prowadzeniem sesji mentoringowych i coachingowych przez internet.

Jak przebiega mentoring lub coaching online?

Coaching online, podobnie jak mentoring w formie online zyskują coraz bardziej na popularności od czasów pandemii, kiedy to platformy do współpracy zdalnej stały się dla wielu osób naturalną formą współpracy. Tym samym coaching i mentoring stały się dla wielu osób zdecydowanie łatwiej dostępne, gdyż możliwe jest prowadzenie sesji nawet jeśli klient oraz mentor bądź executive coach są w różnych, oddalonych od siebie  lokalizacjach.

 

Podczas internetowych sesji coachingowych lub mentoringowych, coach lub mentor spotykają się z klientem na platformach do wideokonferencji, takich jak na przykład Zoom, MS Teams, Skype czy Google Meet.

 

Coaching online i mentoring online nie różnią się zasadniczo od tradycyjnych spotkań twarzą w twarz. Obie formy mają na celu pomóc klientowi w rozwoju i osiągnięciu jego celów.

Coaching i mentoring online – 5 korzyści

Mentoring online jak i coaching przez internet mają szereg zalet:

  • Wybór i dostępność. Dzięki internetowi, mentoring i coaching online stały się bardziej dostępne. Nie musisz już szukać coacha czy mentora w okolicy swego zamieszkania – teraz możesz pracować z dowolnym coachem lub mentorem na świecie. Dostępność mentorów i coachów o różnych specjalizacjach – takich przykładowo jak executive coaching, life-coaching, mentoring dla liderów czy mentoring biznesowy jest dzięki temu zdecydowanie większa niż kiedyś, a wybór nieograniczony parametrami geograficznymi. Jako ciekawostkę mogę dodać, że jako mentor biznesowy i executive coach pracuję bardzo często z Klientami z różnych krajów i kontynentów, co kiedyś nie byłoby możliwe.
  • Koncentracja. Dla wielu osób, możliwość przeprowadzenia sesji coachingowej bądź mentoringowej w zaciszu własnego domu jest dużym plusem. Niektórym osobom podczas sesji coachingowej bądź mentoringowej w formie online łatwiej się skoncentrować. Obserwuję, że wielu osobom, z którymi pracuję jako mentor lub coach łatwiej jest się skoncentrować, gdy patrzą na swojego rozmówcę przez ekran, a ilość bodźców płynących z otoczenia jest mniejsza. Z mojej praktyki wynika również, że nawet podczas sesji online możliwa jest praca z ruchem i ciałem, jeśli włączenie takich elementów przez prowadzącego jest wskazane i korzystne dla Klienta.
  • Efektywność sesji. Z moich doświadczeń z pracy z klientami, jak również z dostępnych badań wynika, że mentoring online czy coaching przez internet są równie efektywne jak sesje mentoringowe i coachingowe w formie stacjonarnej. Dzięki technologii prowadzący i klient mogą skupić się na temacie rozmowy, a nie na otoczeniu. W niektórych sytuacjach jest to bardzo korzystne – szczególnie dla osób neuroatypowych lub mających problemy z koncentracją (w tym osób z ADD).
  • Prywatność i swoboda. Dla niektórych osób, większa anonimowość i dystans, które oferują mentoring i coaching online, są dużym atutem i pomagają im się łatwiej otworzyć, a tym samym dotrzeć do najważniejszych potrzeb. 
  • Efektywność czasowa i kosztowa. Sesje coachingu przez internet łatwiej zaplanować w dogodnym dla obu stron czasie, zwłaszcza, że odpada czas dojazdu na spotkanie. To zdecydowanie oszczędza czas obu stron – zarówno Twój jako klienta, jak i mentora lub coacha. W przypadku gdy coach czy mentor muszą dojechać do Ciebie na sesję może to mieć wpływ na cenę – cena za sesję mentoringu lub coachingu może być wyższa. Sesje online mogą być więc rozwiązaniem efektywniejszym kosztowo.

Mentoring i coaching online – kiedy nie są wskazane?

Podstawowymi warunkami skutecznej sesji mentoringowej lub online są przede wszystkim stabilne łącze internetowe i kamera. Warto również zadbać o odosobnione pomieszczenie, w którym będziesz mógł/mogła się skupić na rozmowie. Jeśli masz w domu małe dzieci lub nie masz przestrzeni w biurze, w której możesz się zamknąć na czas sesji, tak aby nikt Ci nie przeszkadzał, coaching czy mentoring w formie online mogą nie być efektywne. Wtedy lepiej umowić się na sesję stacjonarną w miejscu pozwalającym na swobodną rozmowę i koncentrację.

 

 

Przeciwwskazaniem w sesjach mentoringu lub coachingu online– oprócz oczywistych powodów, takich jak brak dobrego łącza internetowego, kamery czy odosobnionego miejsca na sesję, może być także wielogodzinna praca przed ekranem komputera, zwłaszcza jeśli z jej powodu odczuwasz dolegliwości lub przeciążenie. Wtedy zapewne lepiej zdecydować się na sesję w formie stacjonarnej lub formę hybrydową czyli mix obu rozwiązań naprzemiennie.

Executive coaching online i mentoring biznesowy online – czy są skuteczne?

Z moich doświadczeń płynących z kilkuset sesji 1:1 przeprowadzonych jako executive coach i mentor biznesu wynika, że sesje mentoringowe i coachingowe online są równie skuteczne jak sesje stacjonarne. O ile spełnione zostaną warunki brzegowe i nie ma przeciwwskazań podanych powyżej. Obecne możliwości technologiczne sprawiają, że mentoring i coaching online stają się coraz bardziej popularne, a rozwój osobisty i zawodowy są zarówno łatwiej dostępne dla każdego jak i efektywniejsze czasowo oraz cenowo.

Serdecznie zapraszam Cię do zapoznania się z dodatkowymi informacjami na temat skuteczności sesji mentoringu oraz coachingu, które prowadzę zarówno ja, jak również  profesjonalnie przygotowane do pełnienia obu ról osoby z naszego zespołu.

 

Do zobaczenia na sesjach!

Małgorzata Warda

Przeczytaj także