JAK WYBRAĆ MENTORA I CZY MENTOR BIZNESU POWINIEN BYĆ Z TEJ SAMEJ BRANŻY?
6 lutego, 2023 2024-07-07 20:02JAK WYBRAĆ MENTORA I CZY MENTOR BIZNESU POWINIEN BYĆ Z TEJ SAMEJ BRANŻY?
JAK WYBRAĆ MENTORA I CZY MENTOR BIZNESU POWINIEN BYĆ Z TEJ SAMEJ BRANŻY?
Czy mentor biznesu powinien mieć doświadczenie w tej samej branży co moja?
Niekoniecznie musi być on jednak w tym przypadku z tej samej branży. Doświadczenie z innej branży może być nawet wartościowe. Dlaczego? Elementem procesu mentoringowego powinien być transfer wiedzy i doświadczenia. Inna perspektywa mentora, jak również praktyki biznesowe z innej branży mogą poszerzyć naszą perspektywę i rzucić nowe światło na schematy, w których na co dzień się poruszamy. Wymiana doświadczeń, czy sparing biznesowy z naszym mentorem mogą pokazać nam nową perspektywę i zainspirować nas do wypróbowania nowych rozwiązań – być może zupełnie nowatorskich w branży, z której się wywodzimy.
Choć mam wykształcenie w obszarze finansów i pracowałam w biznesie, nigdy nie pracowałam w bankowości. Czy zatem osoba pracująca w banku może skorzystać podczas procesu mentoringowego pracując ze mną jako mentorką ?
Przejrzyj wypowiedzi osób, z którymi miałam przyjemność prowadzić procesy mentoringowe i oceń samodzielnie :).
Dalsza część wpisu znajduje się pod grafikami.
Co jest istotne przy wyborze mentora ?
Jak już wspomniałam branżowe doświadczenie mentora niekoniecznie musi być zawsze istotnym kryterium. Oczywiście jeśli chcemy pogłębić naszą wiedzę w obszarze jogi, warto poszukać mentora, który sam niejednokrotnie stał na macie.
Jeśli jednak chcemy rozwijać kompetencje przywódcze, mentor powinien mieć praktykę w zakresie skutecznego zarządzania zespołem, ale moje doświadczenia z prowadzenia procesów mentoringowych wskazują na to, że fachowa wiedza z konkretnej branży w której pracuje mentee, zapewne nie będzie w tym przypadku aż tak istotna. Wynika to z faktu, że umiejętności przywódcze są z reguły na tyle uniwersalne, ze znajdują zastosowanie w różnych branżach.
Jednocześnie wybierając mentora warto sprawdzić jego przygotowanie merytoryczne do prowadzenia procesów mentoringowych. Zapytajmy czy posiada certyfikację lub akredytację uznanej organizacji weryfikującej kompetencje mentorów. Jedną z takich organizacji działających przykładowo w Polsce jest European Mentoring and Coaching Council (EMCC).
Z jakiego powodu jest to ważne? Akredytacja jest potwierdzeniem kompetencji mentora. Aby ją uzyskać mentor musi udokumentować określoną ilość przeprowadzonych procesów mentoringowych, a dokumenty te są weryfikowane. Międzynarodowa akredytacja EMCC wymaga ponadto od mentorów prowadzenia procesów w oparciu o kodeks etyczny, który jest dla Klienta również gwarancją profesjonalnego podejścia.
Jak już wspomniałam wcześniej, profesjonalny mentor powinien mieć przygotowanie merytoryczne do prowadzenia sesji rozwojowych potwierdzone stosownym dokumentem – certyfikatem lub akredytacją. Mamy prawo poprosić o taki dokument do wglądu. Tak jak nasze zdrowie powierzamy w ręce lekarza, tak i nasz rozwój osobisty warto powierzyć specjaliście z odpowiednim wykształceniem w tym kierunku.
Warto też wiedzieć, że im bardziej doświadczony mentor tym wyższy poziom akredytacji lub certyfikacji może posiadać – przykładowo w systemie EMCC mentor na poziomie Foundation będzie miał mniejsze doświadczenie niż mentor z akredytacją na poziomie Senior Practitioner. Od poziomu przygotowania mentora może też zależeć cena sesji mentoringowej.
Chcesz się dowiedzieć więcej na temat mentoringu?
Zapraszam Cię również serdecznie na sesje mentoringowe lub coachingowe ze mną lub z osobami z mojego zespołu. Wszyscy coachowie i mentorzy Warda & Partners to osoby posiadające międzynarodowe uprawnienia lub akredytację do prowadzenia procesów rozwojowych.
Chcesz się umówić i porozmawiać o Twoich potrzebach?
Zapraszam!
Małgorzata Warda
Porozmawiajmy o Twoich potrzebach - napisz do nas:
Szukaj
Kategorie
- Baza Wiedzy (79)
- Emocje, stres i odporność psychiczna (6)
- Komunikacja interpersonalna (9)
- Matematyka biznesowo-handlowa (14)
- Mentoring i coaching (24)
- Optymalizacja procesów biznesowych (25)
- Rentowna sprzedaż i negocjacje (20)
- Rozwój osobisty (27)
- Strategia, sprzedaż i marketing (29)
- Wizerunek i marka osobista w biznesie (9)
- Współpraca hybrydowa i online (6)
- Zarządzanie zespołem (26)
- Zarządzanie zmianą (12)
- Wydarzenia (53)
Popularne posty
- Wiodący dostawca usług mentoringowych i coachingowych w Polsce według Corporate Vision Magazine
- ZARZĄDZANIE EMOCJAMI W ZESPOLE
- SUPERWIZJA LIDERSKA – DROGA DO ŚWIADOMEGO PRZYWÓDZTWA
- JAK STWORZYĆ ATMOSFERĘ BEZPIECZEŃSTWA PSYCHOLOGICZNEGO W ZESPOLE?
- COACHING DLA KOBIET – 10 SYTUACJI, W KTÓRYCH WARTO SKORZYSTAĆ Z POMOCY COACHA