Czy mentor musi być z tej samej branży Mentoring Warda & Partners
Mentoring i coaching

JAK WYBRAĆ MENTORA I CZY MENTOR BIZNESU POWINIEN BYĆ Z TEJ SAMEJ BRANŻY?

Autor: Małgorzata Warda
Jesteś menadżerem lub przedsiębiorcą, rozważasz mentoring i zastanawiasz się…

Czy mentor biznesu powinien mieć doświadczenie w tej samej branży co moja?

To jedno z pytań, które często pojawia się w rozmowach, które prowadzę z osobami zainteresowanymi tematem mentoringu.
Odpowiedź brzmi: niekoniecznie. Wszystko zależy od tego jakim obszarem w ramach mentoringu chcemy się zająć. Jeśli przykładowo chcemy popracować nad zwiększeniem kompetencji przywódczych, warto poszukać mentora, który przede wszystkim skutecznie zarządzał zespołem i ma w tym obszarze doświadczenie.

Niekoniecznie musi być on jednak w tym przypadku z tej samej branży. Doświadczenie z innej branży może być nawet wartościowe. Dlaczego? Elementem procesu mentoringowego powinien być transfer wiedzy i doświadczenia. Inna perspektywa mentora, jak również praktyki biznesowe z innej branży mogą poszerzyć naszą perspektywę i rzucić nowe światło na schematy, w których na co dzień się poruszamy. Wymiana doświadczeń, czy sparing biznesowy z naszym mentorem mogą pokazać nam nową perspektywę i zainspirować nas do wypróbowania nowych rozwiązań – być może zupełnie nowatorskich w branży, z której się wywodzimy.

Choć mam wykształcenie w obszarze finansów i pracowałam w biznesie, nigdy nie pracowałam w bankowości. Czy zatem osoba pracująca w banku może skorzystać podczas procesu mentoringowego pracując ze mną jako mentorką ?

Przejrzyj wypowiedzi osób, z którymi miałam przyjemność prowadzić procesy mentoringowe i oceń samodzielnie :).

Dalsza część wpisu znajduje się pod grafikami.

Co jest istotne przy wyborze mentora ?

Jak już wspomniałam branżowe doświadczenie mentora niekoniecznie musi być zawsze istotnym kryterium. Oczywiście jeśli chcemy pogłębić naszą wiedzę w obszarze jogi, warto poszukać mentora, który sam niejednokrotnie stał na macie.

Jeśli jednak chcemy rozwijać kompetencje przywódcze, mentor powinien mieć praktykę w zakresie skutecznego zarządzania zespołem, ale moje doświadczenia z prowadzenia procesów mentoringowych wskazują na to, że fachowa wiedza z konkretnej branży w której pracuje mentee, zapewne nie będzie w tym przypadku aż tak istotna. Wynika to z faktu, że umiejętności przywódcze są z reguły na tyle uniwersalne, ze znajdują zastosowanie w różnych branżach.

Jednocześnie wybierając mentora warto sprawdzić jego przygotowanie merytoryczne do prowadzenia procesów mentoringowych. Zapytajmy czy posiada certyfikację lub akredytację uznanej organizacji weryfikującej kompetencje mentorów. Jedną z takich organizacji działających przykładowo w Polsce jest European Mentoring and Coaching Council (EMCC).

Z jakiego powodu jest to ważne? Akredytacja jest potwierdzeniem kompetencji mentora. Aby ją uzyskać mentor musi udokumentować określoną ilość przeprowadzonych procesów mentoringowych, a dokumenty te są weryfikowane. Międzynarodowa akredytacja EMCC wymaga ponadto od mentorów prowadzenia procesów w oparciu o kodeks etyczny, który jest dla Klienta również gwarancją profesjonalnego podejścia.

Jak już wspomniałam wcześniej, profesjonalny mentor powinien mieć przygotowanie merytoryczne do prowadzenia sesji rozwojowych potwierdzone stosownym dokumentem – certyfikatem lub akredytacją. Mamy prawo poprosić o taki dokument do wglądu. Tak jak nasze zdrowie powierzamy w ręce lekarza, tak i nasz rozwój osobisty warto powierzyć specjaliście z odpowiednim wykształceniem w tym kierunku.

Warto też wiedzieć, że im bardziej doświadczony mentor tym wyższy poziom akredytacji lub certyfikacji może posiadać – przykładowo w systemie EMCC mentor na poziomie Foundation będzie miał mniejsze doświadczenie niż mentor z akredytacją na poziomie Senior Practitioner. Od poziomu przygotowania mentora może też zależeć cena sesji mentoringowej.

Chcesz się dowiedzieć więcej na temat mentoringu?

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach - napisz do nas: