prelekcja biznesowa neurokomunikacja Małgorzata Warda
Rozwój osobisty / Wizerunek i marka osobista w biznesie

SZTUKA WPŁYWU: JAK SPRAWIĆ, BY TWOJE WYSTĄPIENIE BIZNESOWE ZOSTAWIŁO ŚLAD

Przemowy mogą powodować stres nawet u doświadczonych prelegentów. Nigdy nie wiadomo, jakie będą reakcje słuchaczy – czy zaangażują się w wystąpienie? Czy może zauważysz, jak zajmują się innymi rzeczami zamiast skupić uwage na Twoim przekazie? Istnieją jednak sprawdzone sposoby na to, aby prezentacje biznesowe nie tylko wywołały oczekiwany efekt, ale i pozostały w pamięci audytorium. W tym artykule opowiemy o tym więcej. Zachęcamy do czytania!

Przede wszystkim – przygotuj się…

Spontaniczne wystąpienia czasem się udają, ale… nie zawsze Jeśli więc masz zaplanowaną prezentację – przygotuj się do niej! Samo opracowanie slajdów nie wystarczy, gdyż dobra przemowa wymaga uwzględnienia szeregu czynników. Jakich? O tym więcej poniżej.
...do wystąpienia przed konkretnym audytorium,
Przede wszystkim – ustal, przed kim występujesz. To istotne, aby w trakcie wystąpienia posługiwać się językiem, który przemówi do Twojego słuchacza. Inaczej będziesz prowadzić prezentację dla członków zarządu, a inaczej – na konferencji biznesowej. Pamiętaj – Twoje wystąpienie ma wyczerpać temat, ale nie słuchaczy !
...merytorycznie,
Obok „suchego” mówienia, nie ma nic gorszego niż brak merytorycznego przygotowania do wystąpienia. Nie chodzi tylko o to, że nie będziesz wiedział, o czym mówisz, ale i o usystematyzowanie przekazywanej wiedzy. To istotne, gdyż pomaga w przekazaniu treści w strawnej i ustrukturyzowanej formie. Ominiesz przy tym nieistotne szczegóły i – tym samym – nie zmarnujesz czasu swojego i innych.
...określając cel swojego wystąpienia,
Merytoryczne przygotowanie do prezentacji wymaga jeszcze jednego – określenia wyraźnego celu. Chcesz omówić wyniki firmy w konkretnym kwartale? A może powiedzieć więcej o konieczności zmian procedur w określonym zakresie działalności firmy? Czy też zaproponować innowacyjny pomysł? Jeśli określisz, co chcesz osiągnąć w trakcie wystąpienia, łatwiej będzie Ci zaakcentować najważniejsze elementy przemowy.
...technicznie
Opracowanie slajdów w odpowiedniej formie – z wypunktowaniem najistotniejszych faktów oraz ilustracjami, znacznie wspomaga wystąpienia biznesowe. Prezentacja stanowi przedłużenie Twojej przemowy i z pewnością sprawi, że słuchający zapamiętają więcej jej szczegółów.

Mowa ciała a treść przemowy

O znaczeniu komunikacji niewerbalnej napisano całe tomy prac naukowych i poradników. Dlatego przypomnimy krótko – mowa ciała ma ogromne znaczenie! Sztuka autoprezentacji zaś polega m.in. na przekazaniu komunikatu werbalnego spójnego z gestykulacją i mimiką. Jeśli słuchający zauważą rozbieżności między tym co mówisz a co wyraża Twoje ciało, wystąpienie nie będzie przekonujące.

Dlatego przygotuj się odpowiednio. Pamiętaj przy tym, żeby Twoja mowa ciała była sugestywna, ale nie przesadna. Łatwo bowiem popaść ze skrajności (skąpej gestykulacji) w skrajność (niemal dosłownie – wymachiwanie rękami). Każdy ruch powinien być świadomy i dobrze skoordynowany z treścią. Możesz się tego nauczyć np. pracując z mentorem, który posiada doświadczenie w temacie wystąpień publicznych

Opieraj się na przykładach

Czy wiesz, co jeszcze przemawia do widowni podczas prezentacji? Przykłady. Najlepiej te z życia wzięte. To szczególnie ważne jeśli tłumaczysz jakąś z pozoru zawiłą teorię. Prezentując pasującą do niej sytuację z życia, poprzez dopasowane przykłady lub storytelling ułatwiasz słuchaczom zrozumienie omawianych zagadnień.

Przygotuj się na dyskusję

Warto założyć, że Twoje audytorium będzie miało pytania. Dlatego przygotuj się do rozmowy z Twoimi odbiorcami i zaspokój ich ciekawość. Zastanów się zawczasu, o co słuchacze mogą pytać i pamiętaj, by dbać o właściwe techniki odpowiadania, w tym m.in. utrzymywanie kontaktu wzrokowego z rozmówcą czy uśmiech w trakcie mówienia. Zachęcaj również do uczestnictwa w dyskusji na przykład przez zadawanie otwartych pytań do publiczności.

Wyczerp temat, nie słuchaczy!

Ostatnia kwestia – nie przeciągaj wystąpienia. Mów konkretnie, czasem wpleć dygresję, np. w formie zabawnej anegdoty, by pobudzić słuchających. Trzymając się tych wskazówek, sprawisz, że Twoje wystąpienia biznesowe będą bardziej angażujące i lepiej zapadną (pozytywnie) w pamięć. Sztuka autoprezentacji wymaga praktyki i wiedzy. Jeśli zaś chciałbyś uczyć się technik odpowiadania, poprawnej mowy ciała i efektywnego przemawiania – skontaktuj się z nami

POTRZEBUJESZ PRELEGENTA LUB MODERATORA NA EVENT LUB KONFERENCJĘ?