DLACZEGO EMPATIA JEST WAŻNA W PRZYWÓDZTWIE I JAK JĄ ROZWIJAĆ?

Dlaczego empatia jest ważna w przywództwie i jak ją rozwijać?
Rozwój osobisty

DLACZEGO EMPATIA JEST WAŻNA W PRZYWÓDZTWIE I JAK JĄ ROZWIJAĆ?

Zarządzenie ludźmi to trudne zadanie, które wymaga dużych zdolności komunikacyjnych. Jakie umiejętności liderskie warto rozwijać? Dużą rolę w sprawnej komunikacji odgrywa empatia. Sprawdź, dlaczego tak jest i w jaki sposób można ją ćwiczyć. Postaw na profesjonalne warsztaty i szkolenia dla liderów.

Empatyczne podejście do podwładnych

Empatia to inaczej zdolność współodczuwania i spojrzenia na daną sytuację z perspektywy drugiej osoby. Empatyczni ludzie dobrze rozumieją emocje swoich rozmówców i potrafią im to okazać. Są otwarci na cudze opinie i chętnie ich wysłuchują. To wszystko bardzo przydaje się w pracy lidera. Empatia jest cechą, dzięki której można stać się bardziej lubianym i cenionym wśród współpracowników. Dzięki niej nie czują się oni jedynie podwładnymi wypełniającymi powierzane im zadania, ale także partnerami biznesowymi, którzy razem pracują na sukces firmy. Zwiększa to motywację zespołu i sprawia, że pracownicy działają z większym zaangażowaniem.

Szkolenia dla liderów

Jedną z metod na usprawnienie swoich zdolności komunikacyjnych są szkolenia liderskie. Składają się one z części teoretycznej i praktycznej. Uczestnicy dowiadują się, skąd bierze się motywacja do pracy i w jaki sposób prowadzić trudne rozmowy z podwładnymi. Niekiedy managerowie muszą zwrócić uwagę pracownikowi za niewywiązanie się z przydzielonego zadania. Udzielanie negatywnego feedbacku bywa trudne – szczególnie dla młodych stażem liderów. Szkolenie na skutecznego lidera uczy empatycznych technik komunikacyjnych, jak również udzielania konstruktywnego feedbacku, w taki sposób, aby feedback był rozwojowy i nie niszczył relacji pomiędzy szefem a podwładnym. Aby być skutecznym liderem w dzisiejszych czasach, szczególnie ważne jest zachowanie równowagi pomiędzy próbą zrozumienia cudzej perspektywy a przestrzeganiem założonego planu biznesowego. Nie można być nadmiernie wyrozumiałym ani zbyt krytycznym. Dobre szkolenie z przywództwa nauczy Cię jak zachować balans, tak aby pracować efektywnie, w zgodzie z wartościami Twojego zespołu, ale jednocześnie realizować założenia biznesowe.

Rozwijanie umiejętności liderskich

Jak widzisz, skuteczny lider wykazuje się empatią i potrafi zrozumieć swoich współpracowników. Jednocześnie pilnuje założonych terminów i motywuje zespół do efektywnego działania. Skontaktuj się z nami , a doradzimy Ci, jakie szkolenia liderskie poprawią Twoje umiejętności komunikacyjne. Bądź empatyczny i skutecznie zarządzaj pracownikami.