Jak-zarzadzac-zespolem-sprzedazowym_szkolenie
Baza Wiedzy / Zarządzanie zespołem

JAK SKUTECZNIE ZARZĄDZAĆ ZESPOŁEM SPRZEDAŻOWYM?

W jaki sposób stworzyć zgraną grupę handlowców? Jak skutecznie zarządzać zespołem sprzedażowym? To tylko niektóre z pytań stawianych przez liderów mających pod swoimi skrzydłami osoby odpowiedzialne za sprzedaż. Też szukasz wskazówek dotyczących tych kwestii? W takim razie ten tekst jest dla Ciebie!

Jak zarządzać zespołem?

Pełnisz funkcję lidera i zastanawiasz się, jak zarządzać zespołem sprzedażowym, żeby skutecznie osiągać oczekiwane cele? Pamiętaj przede wszystkim o roli komunikacji i zadbaj o to, aby była dwustronna. Jasno precyzuj swoje myśli, przekazuj wszelkie wytyczne i rozwiewaj wątpliwości, ale zachowaj otwarty umysł na pytania czy wskazówki płynące ze strony teamu. Daj też współpracownikom przestrzeń to tego, aby mogli zgłosić nie tylko swoje pomysły ale też wątpliwości.

 

Zarządzanie zespołem bazuje na zaufaniu, więc zadbaj o to, żeby Twoi podwładni wiedzieli, że mogą na Ciebie liczyć, a jeśli coś im się nie uda, aby otwarcie mogli Ci o tym powiedzieć i wspólnie z Tobą wyciągnąć wnioski z niepowodzeń i opracować plan działań.

 

Kluczowy jest także skład zespołu. Współpracowników dobieraj analizując ich indywidualne predyspozycje do wykonywania oczekiwanych zadań. Przydatne w określeniu predyspozycji, potencjału i talentów poszczególnych zespołów mogą być profesjonalne narzędzia psychometryczne – na przykład Extended DISCRaport z badania Extended DISC może być również niezwykle przydatny w określeniu luk kompetencyjnych w zespole.

 

Zatrudniając mamy naturalną tendencję preferowania osób, które są do nas podobne. Tymczasem siła zespołu tkwi w różnorodności, a ludzie w zespole powinni się uzupełniać pod kątem kompetencji. Warto o tym pamiętać podczas rozmowy rekrutacyjnej, a w razie potrzeby wesprzeć się testami psychometrycznymi. Tutaj również przydatnym rozwiązaniem mogą być testy psychometryczne dla kandytatów oparte na narzędziu Extended DISC.

Zarządzanie zespołem sprzedażowym – jasno wyznaczaj cele

Przewodzenie grupie pracowników wydaje się proste, ale jest tak tylko na pozór. W rzeczywistości mnóstwo osób zastanawia się, jak skutecznie zarządzać zespołem sprzedażowym i poszukuje rozwiązań zwiększających efektywność i maksymalizujących wyniki.

 

Rolą lidera jest wyznaczenie realistycznych celów uwzględniających pozycję i sytuację firmy, specyfikę otaczającego przedsiębiorstwo otoczenia rynkowego oraz kondycję branży, w której działacie. Planowanie warto oprzeć na driverach lub innych wskaźnikach efektywności, określanych jako KPIs – Key Performance Indicators. Jeśli już to zrobisz, jasno przedstaw swoją wizję podwładnym, określ oczekiwania i opisz zasady, na jakich będziecie współpracować oraz wskaźniki, na bazie których będziecie mierzyć postępy. Postaw na motywację i bądź dla handlowców wsparciem. Podkreślaj istotę celów i planów, a przy tym pamiętaj o elastyczności – wszak na każdym rynku nieustannie dochodzi do mniejszych bądź większych zmian.

Jeśli interesuje Cię temat zarządzania zespołem sprzedażowym sprawdź program naszego szkolenia EFEKTYWNE ZARZĄDZANIE ZESPOŁEM HANDLOWYM  LUB SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI.