JAK ZBUDOWAĆ SILNĄ MARKĘ OSOBISTĄ OPARTĄ NA AUTENTYCZNYCH WARTOŚCIACH I WŁASNYCH PREDYSPOZYCJACH?

Jak zbudować silną markę osobistą opartą na autentycznych wartościach i własnych predyspozycjach?
Mentoring i coaching / Wizerunek i marka osobista w biznesie

JAK ZBUDOWAĆ SILNĄ MARKĘ OSOBISTĄ OPARTĄ NA AUTENTYCZNYCH WARTOŚCIACH I WŁASNYCH PREDYSPOZYCJACH?

Pojęcie marki osobistej funkcjonuje od 25 lat, a konkretnie od 1997 roku. Pojęcia tego użył w dzisiejszym znaczeniu Tom Peters. W eseju biznesowym „The Brand Called You” stwierdził, że bez względu na branżę, w której pracujemy wszyscy jesteśmy prezesami naszej własnej firmy „Ja Sp. z o.o.”, a tym samym swojej marki osobistej.
Korzyści ze zbudowania silnej marki osobistej jest wiele -jedną z nich jest zaufanie. W praktyce jednostkom ufamy bardziej niż dużym, anonimowym firmom. Dzieje się tak dlatego, że biznes realizują ludzie z ludźmi. Mówi się, że rzetelne marki osobiste zyskały na znaczeniu od czasu upadku Enronu w 2001 roku, spowodowanym fałszowaniem dokumentów i ukrywaniem złej kondycji firmy. Warto jednak wspomnieć, że stworzenie autentycznej marki osobistej opartej nie jest możliwe do realizacji z dnia na dzień. To proces, który wymaga czasu, zaangażowania i systematycznych działań.

Marka osobista – kto jej potrzebuje?

Zwykło się uważać, że branding osobisty jest najbardziej potrzebny przedstawicielom wolnych zawodów (np. coachom, konsultantom, trenerom) oraz właścicielom własnych firm. Nie do końca się z tym zgadzam – moim zdaniem osobistą markę powinien świadomie budować każdy z nas. Nie tylko tylko freelancerzy, ale również osoby zatrudnione na etacie. Dziś bowiem to, że jesteś dobry lub dorba w tym co robisz – nawet jeśli tak w istocie jest – może już nie być wystarczające, gdyż ludzi z doświadczeniem są na rynku tysiące i coraz trudniej się wyróżnić. Dobrze podsumował to wspomniany wyżej Tom Peters, twierdząc, że aby w dzisiejszych czasach zostać zauważonym przez kontrahentów lub pracodawców, awansować lub odnosić sukcesy, oprócz zawartości potrzebujesz dobrego opakowania, sprzedaży i reputacji. Tak jak każdy inny produkt na rynku. Reasumując: aby dostać pracę marzeń, awans, czy zainteresować naszą ofertą klienta trzeba zadbać o to, aby się czymś wyróżnić i dać się zauważyć.

Jakie są kluczowe elementy marki osobistej?

„Na nią możesz stawiać w ciemno”, „Na nim możesz polegać jak na Zawiszy”, „Ten człowiek to solidna firma” – jeśli dane Ci było kiedyś usłyszeć tego typu określenia na swój temat, prawdopodobnie masz zbudowany solidny fundament pod markę osobistą. Można bowiem mieć silną markę nawet, jeśli nie mamy konta w social mediach. Jednak nie można posiadać marki osobistej bez zaufania, jakości, wyróżników, autentyczności i bez spójności. To kluczowe elementy marki osobistej, gdyż składają się na jej fundament – reputację. Ideę marki osobistej trafnie oddaje cytat Jeffa Bezosa, założyciela Amazona, który stwierdził, iż marka osobista jest tym, co mówią o Tobie ludzie, kiedy wyjdziesz z pokoju. Podsumowując: marka osobista to zespół skojarzeń i emocji, które pojawiają się u innych osób na Twój temat i na temat wartości jakie sobą reprezentujesz, nawet jeśli te osoby nie poznały Cię osobiście.

Od czego zacząć budowanie silnej marki osobistej?

Budowania marki osobistej nie zaczyna się od zakładania kont w mediach społecznościowych – na przykład na Facebooku czy LinkedIn. Media społecznościowe są świetnym narzędziem do skalowania marki, budowania zasięgu i społeczności. Jednakże obecność w mediach społecznościowych i zbieranie lajków nie są tożsame z budowaniem marki osobistej. Aby zacząć świadomie tworzyć swój personal braning, warto zacząć od przeanalizowania swoich atutów i wyróżników. Dopiero gdy zdefiniujemy nasze mocne strony możemy zacząć podejmować efektywne działania nad kształtowaniem unikalnych wartości naszej marki osobistej.

Jak określić wyróżniki dla własnej marki osobistej?

Rozpoczynając proces personal brandingu, dobrze jest przyjrzeć się w pierwszej kolejności swoim talentom i naturalnym predyspozycjom.
Domyślam się, że słysząc słowo “talent”, pierwszym Twoim skojarzeniem jest konkretna umiejętność np. śpiewanie, rysowanie lub popularne talent show. Natomiast TALENT, o którym chcę Ci dziś powiedzieć, to powtarzający się wzorzec myślenia, odczuwania i zachowania, który może znaleźć praktyczne zastosowanie w biznesie. To innymi słowy Twój naturalny POTENCJAŁ, Twoje naturalne PREDYSPOZYCJE – coś co przychodzi Ci łatwiej niż innym, ale też to co dla innych w relacji z nami może być wartością.
Niezależnie od tego czy pomagam budować markę osobistą freelancerowi, przedsiębiorcy czy menadżerowi na etacie, zwykle zaczynam od określenia właśnie talentów i naturalnych predyspozycji danej osoby– czyli tego, co przychodzi jej łatwiej niż innym, obszarom w których jest w sposób naturalny obdarzona określonymi umiejętnościami. W budowaniu marki osobistej warto bowiem skupić się na tym, w czym jesteśmy dobrzy, do czego mamy naturalne predyspozycje i co może dla innych stanowić wartość, za którą będą gotowi nam zapłacić na przykład zatrudniając nas lub zlecając nam określone usługi, a nie na wiecznym poprawianiu naszych słabości.
Do zdefiniowania lub potwierdzenia naturalnych predyspozycji wykorzystuję najczęściej narzędzie psychometryczne Extended DISC. Służy ono do badania talentów, predyspozycji i naturalnych stylów zachowań człowieka.  Po wypełnieniu kwestionariusza Extended DISC respondent otrzymuje w formie czytelnego raportu analizę swoich osobistych predyspozycji, potencjału i talentów, na których może świadomiej budować swoją efektywność osobistą, styl zarządzania czy właśnie personal branding, a także świadomiej podejmować decyzje odnośnie dalszego rozwoju zawodowego. Poprzez raport, który wspólnie w sposób szczegółowy omawiamy, Klient lepiej poznaje siebie i swoje atuty. Stanowi on również świetny fundament do budowaniu marki eksperta a tym samym do stworzenia autentycznej marki osobistej.
Ponieważ jak już wspomniałam, w budowaniu marki osobistej należy skupić się na tym, w czym jesteśmy dobrzy i kompetencjach, które dla innych mogą generować wartość, a nie na wiecznym poprawianiu naszych niedoskonałości, analiza Extended Disc jest niezwykle przydatna w procesie personal brandingu, gdyż identyfikuje prawdziwe mocne strony respondenta, na które warto postawić. Rozumiejąc te obszary możemy skuteczniej i świadomiej tworzyć markę osobistą w oparciu o nasze autentyczne wartości, którymi chcemy podzielić się z innymi i usługi lub produkty za które inni gotowi będą nam zapłacić.

Budowanie marki osobistej przy wsparciu mentora

Gdy zidentyfikujemy już obszary, które nas wyróżniają, zdefiniujemy wartości, które są dla nas istotne i z którymi chcemy się kojarzyć, przechodzimy do kolejnych etapów. Z większością klientów realizuję je w formie procesu mentoringowego. Mentoring marki osobistej to cykl sesji podczas których omawiamy i opracowujemy wspólnie kolejne kroki, a konkretnie:
  • Określamy idealnego klienta lub odbiorcę – innymi słowy definiujemy grupę docelową, do której chcemy dotrzeć z naszą komunikacją lub ofertą.
  • Określamy archetypy marki – są one pomocne w zdefiniowaniu stylu, na którym chcemy oprzeć komunikację naszych wyróżników.
  • Dookreślamy wartości i wyróżniki, które chcemy komunikować. Bardzo często najsilniejsze relacje z potencjalnymi odbiorcami budowane są poprzez wspólne wartości i na nie warto postawić w komunikacji marketingowej.
  • Opracowujemy strategię działania – abyś miał(a) jasność, dokąd mają Cię zaprowadzić kroki, które podejmujesz.
  • Doprecyzowujemy naszą ofertę – jeśli chcemy coś sprzedawać -oraz określamy obszary tematyczne dotyczące komunikacji marketingowej. Również osoby zatrudnione na etacie mogą zdefiniować zakres, w którym poprzez komunikację chcą budować markę eksperta. Ustalamy między innymi: Co konkretnie chcesz komunikować? Z jakiego powodu ktoś miałby się zainteresować tym, co proponujesz? Z jakiego względu ktoś miałby zechcieć kupić od Ciebie konkretny produkt lub zlecić Ci usługę (lub Ciebie akurat zatrudnić do danego projektu)?
  • Definiujemy kanały komunikacji, a więc sposoby w jakie chcesz pokazać się swoim odbiorcom – w obszarze biznesowym bardzo często jest to platforma biznesowa LinkedIn, na której wspólnie tworzymy profesjonalny profil, ustalamy plan komunikacji, tematy i zasady tworzenia angażujących postów.
  • Określamy mierniki efektywności, aby możliwe było sprawdzenie, czy obrana strategia działa, gdyż tylko to, co jest mierzalne, można zweryfikować, a z podsumowanych informacji wyciągnąć wnioski na przyszłość.

To jak? Jesteś już gotowa/gotowy na zbudowanie swojej marki osobistej?
Jeśli Twoja odpowiedź brzmi „tak” – porozmawiajmy 

Zapraszam!

Małgorzata Warda

Dowiedz się więcej o narzędziu Extended DISC  – KLIKNIJ TU oraz o mentoringu – KLIKNIJ TU